28 Aralık 2014 Pazar

Sağlık Nedir Nasıl Tanımlanır

SağlıkSağlık nedir nasıl tanımlanır, sağlıklı olmak için ne yapmalıyız konularında faydalı bir yazı, iyi okumalar.


Sağlığın sosyal yönden iyilik durumu için, toplumsal ekonomik gelişme ile sağlık hizmet­leri bütünlük içinde ele alınmalıdır. Birey; fizik, biyolojik ve sosyal çevresiyle birlikte değerlendirilmelidir. Hastalıkların nedeni olarak fiziksel, kimyasal ve biyolojik etmenlerin yanı sıra, sosyal faktörler de değerlendirilmelidir. Sağlık objektif ve sübjektif olarak da incelenebilir.


Sağlıklı olmak için illa gözle görülür bir hastalığın olmasına gerek yoktur, bireyin ruhsal ve toplumsal sağlığı göz önüne alınmalıdır.


Objektif SağlıkKişinin doktor tarafından herhangi bir hastalık ve sakatlık, anormalliğin olmaması olarak tanımlanabilir. Subjektif sağlık ise, kişinin kendisini her yönden (fiziksel, ruhsal, sosyal) algıla­ması ve değerlendirmesidir. Bu değerlendirme her zaman doğru olmayabilir. Kişi, ger­çekte hasta olduğunda da kendini iyi hissedebilir ya da iyi olduğunda hasta hissedebilir.


Kişinin tam sağlıklı olduğunu söyleyebilmek için; kişinin hem objektif hem de süb­jektif olarak sağlıklı olması gerekmektedir.

1 yorum:

  1. paylaşım için teşekkürler, faydalı bilgiler içeriyor.
    sağlıklı günler dilerim herkese.

    YanıtlayınSil

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.