28 Aralık 2014 Pazar

Safra Kesesi Hastalarına Beslenme Önerisi

Safra KesesiKaraciğerin sağ alt tarafında bulunan ve 10 ila 12 cm boyutunda değişen safra kesesi, karaciğerin tüm fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmek ve kandaki toksinleri dışarı atmak için görevlidir. Karaciğer içinde bulunan tüm toksin atıklar bu safra keselerinde depo edilmektedir. Safra aynı zamanda safra tuzu, lesitin, kolesterol ve diğer maddeleri de içerisinde bulundurmaktadır.


Kolelitiasis olarak adlandırılan safra kesesinde oluşan taşlar pek çok kişinin en büyük sorunlarından biridir. Safra kesesinde oluşacak taşların pek çok nedenleri vardır.


Safra Kesesi TaşıSafra kesesinde oluşan taşlar genelde;


Safra içeriğinin yoğunlaşması ve bu yoğunluğun çökelmesi,


Safra kesesi ve etrafının iltihapları,


Bazı kan hastalıkları (sferositoz gibi)


Safra akımının yavaşlaması


Gibi nedenlerden dolayı safra kesesinde taş oluşabilmektedir. Uzmanların ve bilim adamlarının yaptıkları testler ve araştırmalar ile ülkemizde her 10 kişiden 1 inde safra kesesi hastalığının göründüğü tespit edilmiştir. Safra taşı rahatsızlıkları pek çok risk taşımaktadır.


Safra Kesesi Taşı Kimlerde GörülürSafra kesesinde taşlar genelde


Kadınlarda


40 yaşın üzerinde olanlarda


Kilolu olanlarda


Ailede bu hastalıkların bulunanlarda


Yüksek kolesterol seviyeleri olanlarda daha sık görülmektedir.


Safra Kesesi Taşı YiyecekBunun yanı sıra halk arasında yenilen yiyecekler yüzünden safra kesesinde taş oluştuğu düşünülmektedir. Ancak hiçbir yiyeceğin safra kesesinde taş oluşmasına katkısı yoktur. Safra kesesinde bulunan taşlar kişilerde bulantı , kusma ve sağ üst karında ağrı gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Ancak bu rahatsızlıklar her zaman safra kesesinden dolayı kaynaklanmaz. Yenilen yağlı yiyecekler veya kızartmalar bu rahatsızlıkların tetiklenmesine neden olmaktadır.


Safra kesesi taşları hakkında yazdığımız yazımız burada bitiyor, sizde görüş ve yorumlarınızla yazıya katkıda buluna bilir sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.