22 Aralık 2014 Pazartesi

Rozasea Gül HastalığıRozaseatibbitedavi.com olarak sizin için rozasea yani gül hastalığının nedenleri, rozasea da beslenme ve kozmetik ürünler hakkında bir yazı hazırladık iyi okumalar.


Rozasea yani gül hastalığı olarak da bilinen dermatolojik rahatsızlık, daha çok 30’lu yaşlardan sonra yüz ve burunda kızarıklık, bazen sivilce ile birlikte oluşan bir tür cilt hastalığıdır. Kadınlarda daha sık görülmektedir. Genellikle 30’lu yaşlarda başlamakta olup, 40- 50’li yaşlarda pik yapmaktadır. Ancak 12’li yaşlarda da başlayabileceği bilinmektedir. Kadınlarda daha erken yaşlarda, erkeklerde ise genellikle 50 yaşından sonra başlamaktadır.Rozasea nedenlerine baktığımızda karşımıza en çok B vitamini eksikliği çıkmaktadır, sindirim sistemi problemleri, mide asit salgısında azalma, çok alkol tüketmek, depresyon da etkilemektedir.

Gül Hastalığı


Gül hastalığına neden olan faktörün tespit edilip ona göre bir yol izlenmesi tedavisi için en önemli etkendir. Tıbbi olarak neden tespit edildikten sonra. Mide asit salgıgısı az salgılanıyorsa artırmaya çalışmak. Bazı alerjen besinleri diyetten uzaklaştırmak. Gerekirse B vitamini takviyesi yapmak. Alkolden uzak durmak gerekebilir.


Bazı kişilerde bahsettiğimiz unsurlara ne kadar dikkat edilirse edilsin tedavi süreci uzayabilir, öyle bir durumda pankreas enzimlerine bakılmasında fayda vardır. Sindirim sistemi için önemli olan lipaz enziminin az salgılanması da etkileyebilmektedir.

Rozasea Beslenme


Gül hastalığı rozasea da beslenme noktasında şunlara dikkat edilmelidir.


Alerjen besinlerin tespit edilip diyetten çıkarılması gerekir.


Lif açısından zengin gıdalarla beslenmek önemlidir.


Protein eksikliği cilt sağlığını da olumsuz etkilemektedir, ihtiyacınız ölçüsünde et ve süt ürünlerini, kuru baklagilleri tüketin.


A ve C vitamininden zengin besinler cilt yenilenmesini de sağlayacaktır; yeşil yapraklı sebzeler, havuç, patates, kuşburnu, kivi tüketilmelidir.Bazı kişilerde narenciye meyveler belirtileri artırabilir, eğer narenciye tüketildiğinde belirtiler artıyorsa tüketmemekte fayda vardır.


Çok miktarda çay ve kahve içilmemelidir. İçeriğinde vanilya ve kakao bulunan yiyecekleri belirtilerine göre ya azaltmak yada diyetten uzaklaştırmak gerekebilir.


Baharatlı ve acılı besinler kızarıklığı artırabilmektedir, mümkün mertebe uzak durulmalıdır. Tuzlu ve salamura yiyeceklerden, şarküteri ürünlerinden kaçınmak gerekir.


Alkol tüketiyorsanız miktarını ve sıklığını azaltmanızda hatta kullanmamanızda fayda vardır.


Besinleri çok sıcak tüketmekte rozasea yani gül hastalığı belirtilerini tetikler. Rafine edilmiş, basit karbonhidratlı tüm besinlerden uzak durulmalıdır. Yemek hazırlarken içerisine katı yağlar yerine sıvı yağlar ilave edilmelidir.

Rozesea Kozmetik


Bu hastalığın neden olan aşırı kuruluğu yeteri nemlendirmek önemlidir. Rozesea hastalığında mucizeler beklemeyin. Kozmetik ürünler kesin başarı sağlamazlar, doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmanız faydalıdır. Rozesea da %10 laktik asit çözeltili tonikler, alfa tochapherol e vitamini, skualen, d-panthenoll gibi nemlendiricili ürünler saf veya kremlerle karıştırılarak kullanılabilir.


Sizde görüş ve önerilerinizle yazımıza katkıda bulunabilir, daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.