28 Aralık 2014 Pazar

Romatizma

Romatizmaİngilizce "rheumatism" olarak bilinir. Romatizmal rahatsızlıkların birçoğunun nedeni belli değildir. Ancak birkaç tane türünün nedeni bilinmektedir. Nedeni bilinen romatizma çeşitleri mikrobik romatizma, akut eklem romatizması ve gut rahatsızlığıdır.

Romatizma Belirtileri


Diğer romatizma çeşitlerinde ise rahatsızlığın oluşu ve gelişmesini kolaylaştıran nedenler bilinmektedir. Bu nedenler yaş, cins, kalıtım, meslek, travma ve psikolojik durumlardır.

Romatizma Nedenleri


Yaşa Bağlı Romatizma Nedenleri ; İnsanlar arasında ortalama her yaşta romatizma görülüyor olsa dahi farklı yaşlarda görülen romatizma türleri birbirinden farklılık gösterir. Diğer bir deyiş ile her yaşta her romatizma görülmez. Örnek verecek olursak akut eklem romatizması 5 ila 15 yaşları arasında görülmektedir. Kireçlenme olarak bilinen romatizma türü 40 yaşından sonra görülür.

Romatizma Türleri


Cinse Bağlı Romatizma ; Dünyanın tamamında romatizma genel olarak bayanlarda daha çok görülür. Kadınlar romatizma rahatsızlıklarına daha fazla yakalanır.

Kalıtıma Bağlı Romatizma ; Romatizmaların belli bir kısmında kalıtımın etkisi olduğu biliniyor. Bu şekil rahatsızlıkların örneği ise arkilozan spondilit, Akdeniz ateşi ve gut rahatsızlıklarıdır.

Romatizma Oluşmasında Diğer Faktörler


Eklem romatizması dünyanın hemen hemen her yerinde yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Soğuk ve rutubetli bölgelerde sık ve şiddetli, kuru ve sıcak yerlerde seyrek olarak görülür. Meslek, travma ve psikolojik durumlar romatizmanın oluşmasını kolaylaştıran durumlardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.