28 Aralık 2014 Pazar

Retina Hastalıkları

Retina Hastalıkları


Dış dünyaya açılan penceremiz olan gözümüzün en önemli bölümlerinden biri retinadır. Retina ve yahut diğer adıyla bilinen ağ tabaka gözümüzün beyne giden damarlarla iletişimde bulunduğu bölgedir. Gözün görüntüyü anlamlaştırması konusundaki görev buraya düşmektedir. Göz merceğinden toplu halde gelen ışın demetleri retina tabakasında bulunan sarı nokta (makula) adındaki bölgede toplanır. Böylece görme olayı sağlanmış olur. Makula’ya görüntü 180 derece ters döndürülerek düşürülür. Düşürülen bu görüntü de beyne tekrar 180 derece döndürülerek normal haline dönmüş şekilde aktarılır.Sarı Nokta Hastalığı


Retina’da görülen en temel hastalık “Sarı Nokta Hastalığı”dır. Tıptaki ismi makula dejenerasyonu olan bu göz hastalığında tam görme kaybı olmaz, retinanın ortasında çok küçük bir alan kaplayan makulanın yıpranması sonucu meydana gelir. Genelde yaş ilerlemesi sonucu oluşan bu hastalıkta; kalp rahatsızlığı, ırsi faktörler, ultra viyole ışınlar da önemli risk faktörlerindendir. Fotodinamik lazer tedavisi uygulanarak kesin ve başarılı sonuca ulaşılabilir.


Retinaşizm


Retina tabakasının ayrılması sonucu oluşan hastalığa “Retinaşizm” (retinaşizist) adı verilir. Bu hastalıkta ise retinayı oluşturan katmanlar birbirinden ayrılmak üzeredir, bundan dolayı hastadan şu gibi şikayetler gelir: gözde ani şimşek çakması, ışık patlamaları, rahatsız eden uçuşmalar… Retinaşizm hastalığının başlangıç aşamasında retina bölgesinde ödem oluşur. Bu ödem ya kendini sınırlar, ya da ani bir retina yırtılması sonucu dağılır. Retinaşizmin kesin bir tedavisi yoktur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.