28 Aralık 2014 Pazar

Renk Körlüğü

Renk Körlüğü


Renk Körlüğü ingilizce "Color-blindness" olarak bilinir. Görme merkezinde gerekli renk koni hücresinin oluşmaması sonucu meydana gelen anomalik (doğuştan gelen) hastalığa renk körlüğü denir.

Renk körlüğü bir canlının görme merkezinde özel bir pigment molekülünün bulunmaması veya gerektiğinden az bulunması, onun çevresindeki renkleri ayırt edememesine dolayısı ile renk körlüğüne neden olur.

Renk körlüğü insanlarda X kromozomunda çekinik olarak taşınan bir rahatsızlıktır. X kromozomunda taşınması sebebiyle de bu hastalığın erkeklerde görülme sıklığı yüzde 50 oranında daha fazladır. Renk körlüğü insanların yanı sıra kuşlarda, balıklarda, sürüngenlerde ve boğalarda (en yaygın bilineni) görülmektedir. Boğalardaki tek istisna, boğaların hepsinin renk körü olmasıdır. Boğalarda protonopia adı verilen kırmızı koni hücreri diğer koni hücrelerine karşı baskınlık kurar ve kırmızı renk boğanın farklı renkleri ayırt etmesini engeller.Renk Körlüğü Türleri 


Tam renk körlüğü: Bu kişilerde protonopia, tritanopia ve deuteranopia adı verilen koni hücreleri bulunmaz. Bundan ötürü bu kişiler renkleri sadece siyah ve beyaz olarak algılar. Tam renk körlüğüne “anopia” adı da verilir. Kısmi renk körlüğü: Görme merkezinde bulunan renk koni hücrelerinin herhangi birinin bulunmaması durumunda görülür.

Renk körlüğü, koni hücrelerinin temel renkleri olan mavi – yeşil ve kırmızının tonlarının bulunduğu bir zemine gizlenen rakamların okunup - okunamamasının tespiti sonucu teşhis edilebilir.


Renk Körlüğü Tedavisi


Renk körlüğü kromojen lens veya kromojen gözlüklerin kullanılımı ile tedavi edilebilir. Kromojen, renk görme bozukluğuna sahip ve okuma zorlukları çeken hastalara yardımcı olmak üzere geliştirilmiş eşsiz bir üründür. Kromojen haploskopik filtreler, özel olarak renklendirilmiş ve göz içi lensi ya da gözlük olarak kullanılabilir. Renk körü olan insanlara yardımcı olmak üzere geliştirilmiştir ve denemelere de 97% başarı elde ettiği gözlenmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.