22 Aralık 2014 Pazartesi

Reflü Nedir Nasıl Teşhis Edilir Tedavisi Nedir

ReflüModern çağın bir çok nimetinin yanı sıra stres, yoğun iş temposu ve düzensiz beslenme gibi yaşadığımız çağın ani temposu sonucu çeşitli hastalıkları da beraberinde getiriyor. Göğüs kafesinde yanma, sürekli ağza çıkan ekşi su gibi şikayetlere neden olan reflü son yıllarda sıkça rastlanan mide rahatsızlıkları arasında. Mide asidinin yemek borusuna geri gitmesiyle oluşan hastalık ülkemizde her beş kişiden birinde görülüyor.

Midenin salgıladığı hidrojen nedeniyle belirgin derecede asidik yapıdadır. Onikiparmak barsağından mideye doğru safra geri akımı varsa, mideden yukarı çıkan içerik hem asit hem de safra içerir. Safra ve mide asidi gibi yemek borusunun tahrişine neden olur. Reflü hastalığı, asitli ve safralı mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun zaman temas etmesiyle yemek borusunun kendini asitten veya safralı mide içeriğinden koruyamaması nedeniyle oluşur. 

Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engelleyen bir kapak mekanizması vardır. Reflü hastalarında en sık rastlanan özellik bu mekanizmanın deformasyonu yani bozulmasıdır. Mide bozukluğu ya da bozulmuş yemek borusu hareketi bu hastalığı tetikleyen diğer nedenlerdir.


Reflü BelirtileriReflünün belli başlı belirtileri aşağıda saydıklarımız gibidir;
Şişkinlik ve geğirme
Göğüste yanma
Ağıza acı ekşi tat
Yutma güçlüğü
Gıcık
Ağız kokusu
Hıçkırık
Sürekli yutak yanması gibi etkiler reflü belirtileri sayılmaktadır.


Reflü TeşhisiReflü belirtilerini taşıyorsanız uzman hekimlere muayene olmanızda fayda vardır, doktorunuz reflüyü teşhis edecektir. Reflü teşhisi koymak için, reflü belirtileri bulunan hastaya endoskopi yani ağızdan sokulan ve yemek borusunu izlemeye yarayan hortum yardımıyla muayene edilir. Genellikle kullanılmasa da boyalı filmler yardımıyla yemek borusuyla midenin görüntülenmesi veya yemek borusu içindeki asit derecesinin ölçülmesi yöntemleri de kullanılarak reflü teşhisi konulmaktadır.


Reflü BeslenmeReflüsü olanlar limonlu, asitli yiyeceklerden, kahveden ve domatesli gıdalardan da kaçınılmalıdır. Çikolata, sarımsak, soğan, nane ve yağlı yiyecekler de reflüyü arttırır. Reflü olanlar alkol alımı mümkün olduğunca kısıtlanmalı. Aşırı yemek yeme gibi alışkanlıklardan vazgeçmeli ve son öğünde yani akşam yemeklerinde hafif ve az yemek tüketmeliler. Reflüsü olanlar yemek yedikten sonra 1-2 saat kadar uzanmamalı, kemer ve dar pantolonlar giymemelidirler. Sigaradan uzak durmak gerekir. Reflüsü olanlar yatarken yüksek yastık kullanmaya özen göstermeliler.


Reflü TedavisiReflü hastalığının bilinen kalıcı tek tedavi yöntemi Laparoskopik cerrahi denilen ameliyatlardır. Laparoskopik cerrahi kalıcı tedavi sunan, reflü hastalarını sürekli ilaç kullanımından kurtaran ve yaşam kalitesini arttıran bir yöntemdir. Laparoskopik cerrahi sonrası hasta bir gün hastanede kalır, ertesi gün taburcu edilir bu metodun başarı oranı %85 civarındadır. Bu metad dışında reflü ilaçla tedavi edilmeye çalışılır.


Reflüde omeprol, lansor, nexium gibi ilaçlar kullanılmaktadır. bu ilaçları doktorunuzun tavsiyesiyle alınız. Sağdan soldan duyduklarınızla ilaç tüketmeye çalışmayınız. Ayrıca bu yaygın rahatsızlık olduğu için reflü hastalarının üzerinden para kazanmaya çalışan bir takım bitkisel tedavici şarlatanlara inanmayınız. Bitkiler ve beslenme reflüyü azaltabilir ama ortadan kaldırmaz. Reflü kesin tedavisi, bitkisel reflü tedavisi adı altında türlü vaatlerle satılan ürünler ilaç değildir, bunları kullanmayınız.

Reflü ile ilgili yazımız burada bitiyor, sizde reflü ile ilgili bilgi tecrübe ve deneyimlerinizi yorum aracılığıyla paylaşabilirsiniz daha fazla insanın yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.