28 Aralık 2014 Pazar

Prognoz Nedir Hastalığın Hangi Evresidir

PrognozHastalığın prognozu, hastalığın muhtemel seyrini, süresini ve sonuçlarını tahmin etmeye verilen isimdir. Prognozu etkileyen birçok faktör vardır.


Hastalık temelde aynı olsa bile prognoz, her hastada farklılık gösterir. Hastalığın prognozunu; hastalığın seyri, hastalık sırasında gelişen enfeksiyonlar, komplikasyonlar, hastanın vücut direnci, yaşama arzusu, psikolojisi gibi faktörler etkilemektedir.


Prognoz TedavisiBazen prognozu kötü diye bilinen bir hastalıkta hasta, şaşırtıcı şekilde iyileşebilmektedir. Bu da prognozun hastadan hastaya farklılık gösterebildiğini açıklamaktadır. Bazen de hastalığın prognozu iyi olmasına rağmen, hastalık zamanında ve iyi teda­vi edilmezse prognoz kötü olabilir. Bir hastalığın prognozundan söz edilirken iyi veya kötü diye söz edilir, örneğin, akciğer kanserlerinde prognoz kötüdür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.