22 Aralık 2014 Pazartesi

Prematüre Bebeklerin KorunmasıPrematüre Bebeklerin Korunması


Bebeklerin, zamanından önce doğumu pek çok sorunu beraberinde getiriyor. Normalde 40 hafta olarak kabul edilen anne karnındaki süreç, 37 haftadan ne kadar kısa olursa bebeğin karşılaşacağı sorunların da o kadar arttığı kaydedildi. Bu durumu "Bebek yetişkin bir insanın küçülmüş hali değildir" diyerek, açıklayan uzmanlar, bebeklerin kendine özgü özellikleri olduğunu ve erken doğan bebeklerin sağlığının mutlaka yenidoğan alanında uzmanlaşmış hekimler tarafından izlenmesi gerektiğini vurguluyorlar.


Yoğun bakım ekibinin eğitimli ve deneyimli olması gerektiğini ifade eden Uzmanlar, "Anne ve babanın, bebek ne kadar prematüre doğarsa doğsun, ondan hiçbir zaman ayrılmamaları gerekiyor. Çünkü dokunma, bebekle anne-baba arasındaki duygusal bağın oluşmasını sağlıyor. Bebek ten temasıyla saatlerce uyuyabiliyor. Böylece annenin de endişeleri azalıyor ve sütü artıyor. Bu uygulamaya ‘kanguru bakımı’ deniliyor. Durumu kritik olan bebekler için ise anne babaların biraz daha sabırlı davranıp beklemeleri gerekiyor" dediler. Perinatolojik bakım ile yüksek risk taşıyan annelerin bakımının da ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar, anne sütünün prematüre bebeklerde kurtarıcı olduğunu vurguladılar.

Prematüre bebeklerde ortaya çıkan akciğer hastalıklarından artık korkulmamalı. Erken doğum riski yüksek olan anneye yapılan kortizon ve doğumdan sonra bebeğin akciğerine direkt olarak uygulanan biyolojik bir ilaçla bunun önüne geçiliyor.

Prematüre Bebeklerde Hastane Sonrası Bakım


Prematüre bebeği hastaneden çıkarırken çok ciddi bir planlama yapmak gerekir. Bu dönemde anne, bebeğin bakımını ve ilaçlarını öğrenmeli. Ayrıca anneye, evde acil bir durumda ne yapması gerektiği anlatılmalı.

Prematüre bebekler, taburcu olduktan sonra giderek açılan aralarla kontrol edilmeli ve gelişimleri yakından takip edilmeli. Ayrıca bebeklere geri kaldıkları alanlarda özel destekler verilmeli.

Erken doğan bebeği olan aileler, dışarıdan türlü negatif bilgiye maruz kalıyor. Bu ailelere bebeklerinin sağlıklı büyüdüğünü, hastanede geçen zorlu günlerin bittiğini hissettirmek gerekir. Bu noktada onlara güzel bir geleceği yansıtmak biz doktorlara düşüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.