28 Aralık 2014 Pazar

Parkinson Hastalığı ve Tedavisi

Parkinson
Parkinson nedeni tam olarak anlaşılamamış bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Sebepleri ilaçlar ağır travmalar toksik maddeler nörolojik sorunlar gibi sayılabilir. Parkinson hastaların da ki patolojik değişiklikler tam olarak anlaşılmış değildir. Araştırmalar devam etmekte olup iler ki yıllarda yol alınacağının göstergesidir. Parkinsonda beyin sapında meydana gelen değişiklik sinir hücrelerinin sayısının azalmasıdır.


Parkisyon BelirtileriEn belirgin özellik hareketlerde anormal derecede azlık veya tamamen yok olmasıdır. Ellerin sanki para sayıyormuş gibi hareket etmesi öne doğru eğilmesi gibi tükürük salgısının giderek kendiliğinden artması bunun yanında göz yaşının kendiliğinden akması ilk olarak karşımıza çıkabilir. 

Hastalar genelde hafif olarak öne eğilerek yürürler. Ayrıca hastalar konuşurken çok yavaş ve monoton olurlar.

Parkisyon TedavisiParkinson hastalığının tamamen yok edilecek bir tedavisi yoktur. Yapılan işlemler hastalığın gösterdiği ve ortaya çıkartığı sorunları azaltmak ve hastalığın seyrini yavaşlatmaktır. Bu hastalar ilaçlarını tüm yaşamları boyunca kullanmak zorundadır.


Fizik tedavi bu hastaların yürüyüş düzelerini yeniden kazanmaları için uygulanır.


Az mikarda alkol trakilizan etkisi nedeniyle yararlı olur.


Yemek yemede güçlükler olabilir.


Bu tür hastalara bakmakla yükümlü kişilerin büyük bir sabır ve öz veri göstermesi gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.