22 Aralık 2014 Pazartesi

Pamukçuk
Pamukçuk


Pamukçuk genellikle yeni doğan döneminde görülür , nedeni ‘candida’ adında bir mantardır. Yeni doğan bebekler bu mantarla çoğunlukla annenin doğum kanalında karşılaşırlar. Yeni doğan servislerinde bu mantar bebekten bebeğe geçebilir. Yeni doğan bebeğinizin yanaklarında fazla olmak üzere dil ve damaklarında ‘pamuk atılmış’ gibi bir görüntü ile karşılaşırsanız bu mantarın bulaştığını anlayın.


Bu görüntü sıklıkla süt arttığı veya kesiği ile karıştırılır. Pamukçuk deriden kabarıktır, silmekle kolay çıkmaz, kaldırırsa kanar ve altta kırmızı bir zemin oluşturur. Bebeğin anne memesini almasını zorlaştırır ve beslenmeyi engeller. Bazen bağırsaklarda çoğalarak bebeğin poposunda pişik sanılan kırmızılıklara da neden olabilir.

Yeni doğan döneminden sonra pamukçuk pek görülmez, görülürse de en çok geniş kapsamlı antibiyotiklerin kullanılması sırasında oluşur. Ayrıca belirli hormonal hastalıklar ve bağışıklık sisteminin doğuştan veya sonradan bozulması bu mantarın vücuda girmesini kolaylaştırır. Beslenme bozukluğu olan çocuklarda da pamukçuk görülebilir. Kanser tedavileri esnasında ciddi candida enfeksiyonlarına sık rastlanır.

Pamukçuk Tedavisi


Kendi başınıza pamukçuk tedavisi yapamazsınız. Doktorunuz tipik görüntüden tanıyı kolayca koyar, bazı şüpheli durumlarda ise mikroskobik inceleme ve kültür yapma gereğini hisseder. Nistatin içeren damlaların uygun dozlarda yaraların üstüne damlatılması pamukçuk için yeterli bir tedavidir.

 

Pamukçuktan Korunma Yolları


Anne memesinin her beslenme sonrası temiz ve kuru tutulması yeni doğan servislerinde başka bebeklerin eşyalarının özellikle emziklerinin kullanılmaması alınacak basit ancak yeterli bir önlemdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.