28 Aralık 2014 Pazar

Ortopedik Paget Hastalığının Tarihi

Ortopedik Paget Hastalığı


Ortopedik paget hastalığının geçmişi çok gerilere dayanmamaktadır. 1870 yılında Dr Sir James Paget ortopedinin bu hastalık dalında en çok ilerlemeler katetmiş doktordur. 1870 yılından bu yana bir çok araştırma yapılmasına rağmen hastalığın ortaya çıkışının net bir sebebi hala bulunmamaktadır. Dr Sir James Paget e göre bu hastalığın genetik olarak görüldüğünü savunmuştur.


Ortopedik Paget Hastalığı Belirtileri


Paget hastalığı kemiklerin kırılabilecek kadar incelmesidir. Hastalığın mekanizması günümüz teklonojisiyle dahi çözümlenememiştir.

Bu hastalığın belirtileri maalesef gözleri görülmeyecek kadar derindir. Ancak röntgen ile teşhis koyulabilmektedir. Kemiğin üzerindeki renkli oluşumlar Paget hastalığının başladığının habercisidir. Bazende dayanılmayacak kadar yüksek ağrılara neden olduğu en genel bulunan belirtileri arasındadır.

Ortopedik Paget Hastalığı Tedavisi


Tedavisi günümüz teknolosiyle teşhisinden çok daha ileri bir konuma sahiptir. Paget hastalığı için ilaçlar kullanılmaktadır ilaçlar kemik büyümesi ve gelişmesini kontrol altına alabilmektedir. İlaçların başka ve en çok faydalı olan bir yönüde Paget hastalığının dayanılamayacak kadar büyük ölçüde vermiş olduğu ağrıları önemli ölçüde azaltmaktadır.

Bunun yanı sıra iğne tedaviside vardır ancak iğne tedabisi ve ilaç tedavisi aynı anda kullanıldığında çok daha olumlu neticeler sağlamaktadır.Her gün düzenli olarak iğnenin alınması gerekmektedir, belirli bir zaman zarfından sonra ilacın dozu dahada arttırılır.Ortopedi cerrahlarının hala paget yönünde araştırmaları devam etmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.