28 Aralık 2014 Pazar

Ortopedik Gut Hastalığı

Gut Hastalığı Nedir
Ortopedik gut hastalığı alkolle oluşur fikri halk arasında yaygın olan mitlerden biridir. Gut hastlağının aşırı yemek yeme veya aşırı alkol tüketme sonucunda ortaya çıktığı düşünülür fakat sebebleri dışardan bakıldığında bu kadarda basit değidir. Ortopedik ayak rahatsızlığı gut vüdumuzda bulunan ürik asit miktarının çok fazla olması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. İngilizce "gout disease" olarak bilinir.


Gut Hastalığı Nedenleri


Bu hastalığın belirtileri ise ayak baş parmağının şişmesi kızarması ve parlak olarak gözükmesidir.Diğer ortopedik rahatsızlıklarda olduğu gibi bunda da erkeklerdeki üstünlük ortadır. Erkekler kadınlara oranla bu hastalığı çok çok daha fazla geçirirler. Hastalığın nedeni eski teknolojimizle araştırıldığından alkolden olduğu tanısıydı ancak günümüz teknolojisiyle yapılan araştırmalar sonucunda sorunun bu olmadığı vücuda besinler yoluyla aldığımız ürik asit fazlalığının böbreklerde süzülmeyişi olarak tanımlandırılmıştır.

Gut Hastalığı Tedavisi


Tedavisi ilaç ile sağlanabilmektedir. Ancak bazı hastalarda ilaç yetersiz kalacağı için iğne ve fitil kullanımına da ihtiyaç duyulabilir. Böbreğimiz ürik asidi sindiremediği için bazı deformasyonlar oluşmuş olması ihtimaline karşın diğer hastalıklarlarından dolayı kullandığı hapları bir müddet kullanmaması gerekmektedir. Gut hastalığının tedavisinin en kötü yanı yıllar boyunca hatta ömür boyunca bir tedavi sürecinde olabilirler. 

Cerrahi olarak da bazı kan tahlilleri yapılarak vücuttaki ürik asit miktarı ölçülür ve bu miktarda azalma olup olmadığı belli aralıklar dahilinde kontrol edilir. Hekiminiz uygun gördüğü taktirde size ürik asidi azaltabilecek ilaçları da verebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.