28 Aralık 2014 Pazar

Ortopedi Nedir

Ortopedi NedirOrtopedi Bilimsel olarak cerrahi'nin bir bölümüdür. İngilizce "orthopedics" olarak bilinir. Ortepedi Vücuttaki şekil bozukluklarını düzeltmek amacı güden bu bölüm seneler geçtikçe dahada fazla yol katetmektedir. Ortepedi genel olarak baktığımızda vücudun tüm şekilsel bozukluklarıyla ilgilenmediğini görüyoruz. Ortopedi iç organ veya yüz gibi kısımlarla ilgilenmez daha çok boyun, sırt, bel ve ayak olarak ilgilendiğini görürüz. Ortopedi bilimi aslında çok çok daha eskilere dayanmaktadır. Tıbbi alanda önemli gelişmeler yapan mısır kahinlerinin bu konu üzerinde de büyük tecrübelerinin olduğunu yapılan arkeolojik kazılardan görüyoruz.

Eski zamanda Mısır kahinleri vücuttaki şekil bozukluklarını tedavi etmek için bir takım maddeler veya plastik kullandığını yapılan araştırmalar sonucunda görebiliyoruz. Hatta sırf ortopedi için oluşturmuş oldukları bölmelerde kemik sakladıkları görülmüştür. Sadece insan kemiği açısından düşünmeyin hayvan kemiğide dahilinde çünkü bazı hayvan kemikleri insan vücudunda ortopedi olarak kullanılabiliyor. Bu olayı mısırlı kahinler kemiği bükerek ve eğerek gerçekleştirmişler. Günümüzde ortopedi hayvan kemiklerini gelişmiş teknolojimiz sayesinde kullanmıyor. Genelde yurt dışından getirilen Metal içerikli protezler kullanılmaktadır.

Ortopedik Tedavi


Düşündüğümüzde metal protezler hayvan kemiğinden çok çok daha iyi neticeler verebiliyor çünkü kemiği tam olarak istediğiniz şekile sokmak gerçekten zordur ama metal sıcak kalıp halindeyken rahatlıkla bozukluğun düzeltilmesi özelliğindeki ölçülerle sağlanılabilmektedir. Eğer ki mısırlı kahinlerin zamanında da Metal bükme teknolojisine sahip olsalardı şayet mutlaka onlarda kemiği işlemeye çalışmak yerine bu şekilde çok daha net sonuçları alabilirlerdi. Yinede yapılan araştırma ve kazılar sonucunda ortepedik operasyon geçirilmiş cesetlerde mısırlı kahinlerin gerçekten de başarıya imza attıkları görülmektedir.

5 yorum:

 1. tansiyon ve sağlık konulu bir blogum var bu yüzden diğer sağlık konulu siteleri inceleyip araştırıyorum, blogunuzu gerçekten çok başarılı bulduğumu belirtmek isterim.

  YanıtlayınSil
 2. Merhaba
  Blog'lar benim için merakla takip ettiğim en seçkin sosyal paylaşım ağı, en azından ben öyle düşünüyorum. Blogunuzu göğüs büyütme ve
  vajina daraltma operasyonları hakkında bilgi ararken keşfettim diyebilirim. Bilgi paylaşımları açısından faydalı paylaşımlarınız var keyifle okuyorum, mutlu bloglamalar.

  YanıtlayınSil
 3. Site admini arkadaşıma çok teşekkür ederek sormak istiyorum , göğüs büyütme ve
  kepçe kulak estetiği operasyonu geçirdikten sonra psikolojik olarak ne tür etkileşimler yaşanıyor bilgi paylaşımı yaparsanız sevinirim ya'da bu konuda bilgili - bu operasyonları yaşadıkdan sonra psikolojik anlamda etkilendiği olayları olan arkadaşların yorumlarını okumak isterim, şimdiden teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 4. Sağlık konularında paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. Ülkemizde yapılan göğüs büyütme ya'da diğer adı ile meme büyütme ve diğer estetik müdehaleler hakkında uzman doktordan bilgi almak isterseniz blogumu ziyaret edebilirsiniz. @catlover seker, Estetik operasyon öncesi psikiyatr danışmanlardan mutlaka öneri almanızı tavsiye ederim.Blog sahibine'de bu fırsatı verdiği için ayrıca teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 5. Günümüzde yapılan Liposuction ameliyatları ortopedi alanında da kullanılıyor mu acaba ?

  YanıtlayınSil

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.