25 Aralık 2014 Perşembe

Orşit

Orşit Nedir

Orşit ingilizce "orchitis" olarak bilinir. Tıp dilindeki diğer adı testis iltihabıdır. Orşit, erkek testis organlarının infeksiyon kapması veya iltihaplanması durumudur. Enfeksiyon etkenleri testise kan yoluyla ulaşır. Orşit bir ya da iki testisin (yumurtalık) iltihabıdır. Genellikle kabakulak, verem veya sifilis enfeksiyonlaından sonra görülür.

Orşit Belirtileri

Testislerin daha çok viral daha az da bakteriyel enfeksiyonudur. Mikroorganizmalar testislere kan yoluyla ulaşır.Testislerin biri ya da her ikisi büyük ve ağrılıdır. Skrotum adı verilen testisleri kaplayan kese şiş ve kırmızı görünümlü olabilir. Testislerden sperm taşıyan kordonlarda şiş ve hassas olabilirler. Hastanın genellikle ateşi yüksektir. Kabakulağa bağlı enfeksiyonlarda şikayetler kabakulak belirtilerinden 3-4 gün sonra görülürler.

Skrotumda (torbalarda) ağrı; genellikle skrotumun sadece tek tarafında şişlik; Skrotumda bir ağırlık hissi. Orşitin en çok görülen sebebi muhtemel kabakulaktır. Ancak, prostat veya epididim enfeksiyonlarına da bağlı olabilir. Orşit pek sık görülmeyen birçok hastalığın yan etkileri arasında olabilir.

Orşit Tedavisi


Orşitin tedavisi, kültür antibiyogram sonucuna göre uygun antibiyotikler, analjezikler, antiinflamatuar ilaçlar verilir.

Hekimler bakterilere bağlı enfeksiyonlarda genellikle antibiyotikler önerirler. Şikayetler için ağrı kesicilerde önerilebilir. Şikayetler geçene kadar bir hafta kadar yatak istirahati önerilir. Kabakulak orşitinde testislerdeki ağrı ve şişlik parotit başlangıcından 4-6 gün sonra başlar, vakaların%70’i tek taraflıdır. Klinik tablo bazen sadece ağrı ve şişlikle sınırlı iken bazı vakalarda da ateş bulantı, kusma tabloya eşlik edebilir. Hafif vakalar bir ağır vakalar 3-4 haftada iyileşir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.