28 Aralık 2014 Pazar

Omega 3 Faydaları ve Durumu

Omega 3Omega 3 'ün faydaları neye yaradığı kullanımı hakkında detaylı bilgiler içeren yazı hazırladık iyi okumalar.Kalbe ve damarlara olumlu etkileri olan omega-3 yağ asitleri, kilo ve metabolizmanın dengelenmesinde de önemli rol oynuyor. Vücut için gerekli olan omega 3 insan vücudunda üretilemediğinden gıdalardan alınır. İnsan beslenmesinde yer alan önemli omega-3 ihtiva eden yağ asitleri olarak alfa-linolenik asit, eikosapentaenoik asit, ve dokosaheksaenoik asit sayılabilir.

Bilim adamlarının yaptığı araştırma, "GPR120" geninin omega-3 gibi doymamış yağ asitlerinin hücre alıcılarını ürettiğini, genin mutasyona uğramasının insanlarda obezite riskini yüzde 60 artırdığını gösterdi.


Bilim adamları, mutasyona uğramış gene sahip farelerin, yağ ve şeker bakımından zengin yiyeceklerle beslendiklerinde, genin mutasyona uğramamış haline sahip farelerden daha çabuk kilo aldığını gördü. Ayrıca bu farelerde şeker hastalığının geliştiği ve hayvanların karaciğerinin aşırı yağlandığı belirlendi.


Bununla beraber bilim adamları araştırmaya katılan obez 14 bin 500 kişinin yüzde 3'ünde bu mutasyona rastladı. Mutasyonun, karaciğer ve bağırsaklar gibi bazı organların hücrelerinin taşıdığı alıcıları tamamen etkisiz hale getirdiği belirtildi.


Normalde, vücuttaki yağ ile harekete geçen GPR120 geninin alıcısının ensülin ve iştahı kesen tokluk hormonlarının üretimini sağladığını belirten bilim adamları böylece ilk kez omega-3'ün kilo ve metabolizmanın dengelenmesinde rol oynadığını göstermiş oldu.


İngiliz Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, ilerde GPR120 alıcısının obezite ve aşırı kiloya bağlı şeker hastalıklarının tedavisine ışık tutabileceği vurgulandı.Omega 3 FaydalarıOmega 3 neye yarar esasen omega 3 sayesinde, trigliseritler ve kolesterol düşer, böylece ateroskleroz ve buna bağlı kalp hastalıkları, kalp krizi ve akut inme riski azalır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine faydalıdır. Kansere karşı koruma sağlar. Beyin, retina, sperm, cilt hücreleri güçlenmesine yardımcı olur. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur, diyabette faydalıdır. Kanı inceltir ve akışını kolaylaştırır, kanın pıhtılaşmasını önler. Romatizmal hastalıklara karşı koruma sağlar.

Omega 3 KullanımıGünlük omega-3 kullanımı için genel anlamda tavsiye edilen miktar 1 ile 3 gram arasında değişiyor. Kapsül biçimindeki güvenli dozu maksimum 3 gram olarak bildirilen omega 3 için, ortalama olarak 1 gram ekstra takviye yapılması yeterli olacaktır. Erişkinlerde kan trigliserit değerlerini düzenleyici etki için günde 2 gram omega 3 , göz sağlığının korunmasına yönelik günde 250 miligram omega 3, kalp işlevlerini destekleyici etki için 250 mg omega 3 yeterli olmaktadır. Ancak siz gene de omega 3 kullanımı için haplar yerine doğal kaynaklardan edinmeye çalışın yani beslenme düzeninizde bulunmasına özen gösterin.


Ayrıca çocuklarda omega-3 destekli ürünlerin kullanımı yaşa ve ihtiyaca göre değiştiğinden doktora danışılması gerekiyor, bu yüzden kafanıza göre kullanmayın.


Omega 3 Nelerde BulunurOmega 3 bulunan besinler saymak gerekirse, omega 3 içeren besinler şunlardır. Levrek, sardalya, kılıçbalığı, istiridye, ton balığı, kalkan, uskumru, somon ve hamsi gibi yağlı balıklarda oldukça fazla omega 3 bulunur. Ayrıca keten tohumu yağı, ada çayı yağı, kivi, semiz otu ve perilla bitkisinde bol miktarda, ceviz, fındık, badem, soya fasülyesi, nohut, mısır unu, soya yağı, kanola yağı, patates, lahana, brokoli, mısır, çörek otu yağı ve diğer yeşil yapraklı sebzelerde ise az miktarda omega 3 bulunur.


Omega 3 nelerde bulunur omega 3 içeren besinler omega 3 ün faydaları konulu yazımız burada bitiyor, sizde görüş öneri ve yorumlarınızla yazımıza katkıda bulunabilir yazımızı sosyal medyada paylaşarak daha çok insana erilmesini sağlayabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.