22 Aralık 2014 Pazartesi

Okul Öncesi Eğitimin Önemi


Okul Öncesi Eğitimin Önemi


Artık günümüzde her kes tarafından kabul görmüştür ki okul öncesi eğitim çocuklar üzerinde olumlu yönde çok büyük etkenlere sahiptir. Bu başarı sosyal ilişkiler ders başarası özgüveni kazanması ego gelişimleri bilişsel gelişimleri motor becerileri el kol kordinasyonları yeterince sağlıklı ve karşılaştırıldıkları yaşıtlarından ileri derecede iyi olması

Bu durum gören ailede ister istemez olumlu yönde etkilenip çocuğun gelişimi konusunda sevinmektedir. Çocukları ile daha iyi daha kaliteli zamanlar geçirmekte ve sağlıklı iletişimler kurmaktadır. Aileler bu sayede çocukların gelişimi ve becerileri hakkında daha sağlam fikirlere sahip olmaktadır. Buna sebep olan okul öncesi eğitim kurumlarının velileri gerektiği kadar bilgilendirmesi de dikkate alınmalıdır. Çocukların okulda öğrendiğini evde ailesine gösterme hevesi olan çocuk daha paylaşımcı ve sosyal olabilmektedir. Ayrıca okulda öğrendiği kaliteli zaman geçirmeyi evde de kullanarak zamanını daha iyi değerlendirebilmektedir. Genellikle yanlış olarak uygulanan çocuğun uzun süre tv seyretmesi oyuncakları ile baş başa bırakılması eğitimden ve öğretimden uzak boş zaman geçirmesi gibi durumlardan da okul öncesi eğitimle kurtarılmış olur.


Okul Öncesi Eğitimin Faydaları


Beyin yapısı ve fonksiyonlarının gelişiminin üçte ikilik bölümü 0-4 yaş arasında tamamlanmaktadır. Erken çocukluk dönemindeki deneyimler beynin çalışma biçimi için belirleyicidir. Yapılan çalışmalar okul öncesi eğitim alan çocuklarda okula devam oranlarının ve okul başarısının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Okul öncesi eğitim sosyal ve duygusal gelişimi destekleyerek, yetişkinlik döneminde de kişilerin daha üretici ve verimli olmalarını ve sahip oldukları potansiyeli tam olarak kullanmalarını sağlar.

Çocukların Gelişiminde Okul Öncesi Eğitimi


Çocukların gelişim özellikleri, bireysel farklılıkları ve yetenekleri göz önüne alan, sağlıklı bir biçimde fiziksel, duygusal, dil, sosyal ve zihinsel yönden gelişimlerini sağlayan, olumlu kişilik temellerinin atıldığı, yaratıcı yönlerinin ortaya çıkarıldığı, çocukların kendilerine güven duymalarının sağlandığı, ebeveyn ve eğitimcilerin etkin olduğu kaliteli bir okul öncesi eğitim programına katılan çocukların diğer çocuklara kıyasla gelecekte okul başarıları daha yüksek, sosyal ve duygusal, sözel, zihinsel ve fiziksel gelişim açısından daha yetkin olduklarını araştırmalar göstermiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.