28 Aralık 2014 Pazar

Nefes Darlığı

Nefes DarlığıNefes darlığı her üç insandan birinde görülen bir rahatsızlıktır. Tıp dilindeki adı ise dispne dir. Hastanın nefes alıp verirken zorlanması durumudur. Nefes darlığı bir hastalık değildir. Bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar.

Nefes Darlığı NedenleriGenellikle ağır ve yorucu fiziksel aktivitelerin sonrasında kişilerde nefes darlığı gözlemlenebilir. Kısa bir süre boyunca dinlendikten sonra yaşanan bu nefes darlığı rahatsızlığı ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda ağır ve yorucu fiziksel aktivitelerde de nefes darlığı sık yaşanmalıdır.

 

Nefes Darlığı Belirtileri


Asıl nefes darlığına neden olan sebepler ise; astım gibi hastalıklardır. Bu hastalıklarda nefes darlığı oldukça sık gözlenmekte ve tedavi edilmezse daha fazla ortaya çıkmaktadır. Akciğer kanseri, aşırı sigara tüketimi,zatürre ve kansızlık gibi pek çok nedenlerden dolayı nefes darlığı yaşanabilir.

Çağımızın en fazla yayılan hastalığı olarak görülen obezitede de nefes darlığı gözlenmektedir. Belirttiğimiz gibi onlarca farklı rahatsızlık ile beraber ortaya çıkan nefes darlığında sebep olan etkenin bilinmesi hayati bir önem taşımaktadır.

Nefes darlığı bazı bitkisel kürler ve ilaçlar ile atlatılabilmektedir. Yoğun olarak sigara tüketen insanlarda da nefes darlığı oluşmaktadır. Bu gibi etkenlerden kurtulmak için sigara tüketimine belirli bir sınır getirilmesi bu rahatsızlığın ortadan kalkmasına sebep olacaktır.

Nefes Darlığı Tedavisi


Nefes darlığında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise hastalıklar arasında ki bağlardır. Örnek vermek gerekirse nefes darlığı aşırı sigara tüketiminin işaretçisidir. Aşırı sigara tüketimi de akciğer kanserine sebebiyet vermektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması için nefes darlığının sebebi bulunarak tedavi uygulanmalıdır.

Geniz eti gibi bazı durumlar nefes darlığının oluşmasını sağlayabilir. Bu sebepten dolayı özellikle dikkat edilmesi uykuda horlama ve ölüm gibi sonuçların oluşmaması için önem taşımaktadır.

Nefes darlığı nedenleri yazımız burada bitiyor. Sizde nefes darlığı hakkında bilgi görüş ve deneyimlerinizi yorumlar aracılığıyla paylaşarak daha fazla insanın yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Umarız işinize yarayan bir yazı olmuştur. Yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. Teşekkürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.