28 Aralık 2014 Pazar

Mikropların Saklandığı Yuvalar ve Alınması Gereken Önlemler

Mikropların Saklandığı YuvalarMikroplarla en çok temas eden ellerimizdir. Ellerimizi sık sık yıkamak mikroplarla olan temasımızı azaltır. Bunun yanında kapı tokmakları kağıt paralar gibi sürekli dokunduğumuz nesneler mikropların en çok dolaştığı bulaştığı ve ürediği alanlardır. Paraların ıslak olması risk faktörünü artırır. Bu yüzden özelikle para ile uğraşan kişilerin eldiven kullanması gerekiyor. Eğer eldiven kullanma imkanımız yoksa yanımızda bulunduracağımız ıslak mendil dezenfektan özelliği olan spreyler bizi mikroplardan koruyacaktır.


Örneğin evlerde sıklıkla bulunan uzaktan kumandalar yerlere düştüğü için üzerinden geçildiği için ve bir çok el değiştirdiği içi mikroplar için mükemmel üreme alanlarıdır. Bu yüzden bu tür genel kullanımlı cihazların temizliği çok sık yapılmalı ağza veya başa götürülmemelidir. Farklı bir örnek verilmesi gerekirse bilgisayar klavyeleri mikropların çok sevdiği alanlardır. Bunların da uygun şekilde temizliğini yapmak gerekiyor.

Mikrop TemizliğiPeki bu temizliği nasıl yapılması gerekiyor. Özelikle genel olarak kullanılan yerlerde sıvı sabun tercih edilmelidir. Çünkü kalıp sabunlarda mikroplar üreyebilir ve onları kullanırken mikroplara temas etmiş olabiliriz. Özelikle mutfakta sıvı sabun tercih edilmeldir. Kalıp sabun kullanıyorsakta dönem dönem temizlemek ve uygun şekilde kurumasını sağlamak gerekiyor.

Temizlik AletleriTemizlik yaparken kullandığımız aletler vardır. Kova temizlik bezi fırça gibi bunları kesinlikle ıslak bırakamamak gerekiyor Bunlarla işimiz bittikten sonra uygun şekilde temizleyip açık bir şekilde kurumasını sağlamalıyız Aksi takdirde diğer temizlik gününde temizlik yapmak istersek mikropları sadece ordan oraya yayarız. Özelikle temizlik bezini ıslak bırakmamaya gayret gösterin Temizlik bezinde olan bir mikrop 8 saat sonra 6 milyon sayıya ulaşabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.