28 Aralık 2014 Pazar

Mide Kanseri

Mide KanseriMide, vücuda alınan maddelerin geçici olarak depolandığı organdır.Sindirim sisteminin en önemli organı olan mide karnın sol üst kısmında bulunur.Yetişkin bir insanın midesi yaklaşık 4 litre kadar suyu rahatlıkla taşıyabilmektedir.


Çeşitli nedenlere bağlı olarak genellikle midenin mukoza kısmında bulunan hücrelerin düzensiz ve kontrolsüz üremesi sonucu kötü huylu tümörler ortaya çıkmaktadır. Dünya genelinde her yıl mide kanserine yakalanan 850.000 insan hayatını kaybetmektedir. Genellikle Asya ve Afrika kıtalarında görülür. Ülkemizde akciğer kanserinden sonraki en önemli kanser türüdür, kanser vakalarının %7'sini oluşturur.


Mide Kanseri NedenleriMide kanseri ingilizce "Stomach Cancer"olarak bilinir.


- Alkol ve sigara kullanılması

- Yeterli miktarda meyve ve sebze tüketilmemesi

- Gereğinden fazla tuz tüketimi

- Düzensiz beslenme

Mide Kanseri Belirtileri- Yorgunluk ve halsizlik

- İştahsızlık ve kilo kaybı

- Bulantı ve kusma

- Mide kısmında ağrı

Mide Kanseri TedavisiMide kanseri tedavisinde ameliyat,kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri kullanılmaktadır.Kanserin ilerlediği hastalarda en etkili tedavi yöntemi olan ameliyat ile mide dokusu üzerinde bulunan kanserli hücreler temizlenmektedir.İlave olarak da kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri uygulanmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.