28 Aralık 2014 Pazar

Menopoz Belirtileri

Menopoz Belirtileri


Menopoz ingilizce "menopause" olarak bilinir". Menopoz kısaca, bir kadının gördüğü son adettir. Çoğu zaman menopoz sanılan klimakterium, östrojenin zamanla azalarak üretiminin durduğu, belirtilerin gözlemlendiği süreçtir. Menopoz çoğu zaman 45 ve 55 yaş aralığında yaşanır.

Menopozun Başlıca Belirtileri


Menopozun başlıca belirtileri bilindiği üzre ani sıcak basmaları, terlemeler ve konsantrasyon bozukluklarıdır. Libido kaybı ve depresyon sık görülen psikolojik sorunlar arasındadır. Çoğu kişide vajinada kuruluk olur ve kemik dansitesinde düşme ve meme dokusunda azalma yaşanır. Bunların yanı sıra cilt eskisine göre daha ince bir hal alırken cinsel ilişkide ağrı yaşanabilir. Sık sık idrar yapma isteği gelişebilirken bir yandan da tuvalete yetişmekte zorlanmalar olabilir. Bu belirtilerin tümü bir arada yaşanabileceği gibi yalnızca birkaçı da yaşanabilir. Menopoza az zaman kala, adet düzensizlikleri başlar ve az da olsa ani adet kesilmesi olabilir.

Menopoz Tedavisi


Bu yaşanması olası belirtiler düzenli uygulanacak bir hormon tedavisi ile yok edilebilir. Bu tarz hormon ilaçları kullanılırken hasta, ilaçları düzenli aldığı dönem boyunca adet görmeye devam eder ama kimi hormon replasman tedavileri kanama yapmayabilir. Çeşitli tedaviler vardır ve hastaya en uygun olan tedavi biçimi uygulanır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.