28 Aralık 2014 Pazar

Kürtaj

KürtajKürtaj hamilelikte rahim içerisindeki ceninin tıbbi müdahale ile alınmasıdır. Bunun yanı sıra rahim iç duvarından kazınarak örnek alınıp incelenmesi de kürtaj olarak adlandırılır.


Kürtaj kazımak anlamına gelir, kadın rahatsızlıkları ve doğumda kullanıldığı hali ile rahim içerisinde doku alma anlamına gelir. Kürtaj sadece hamileliği sonlandırmak için yapılan bir işlem değildir.

Özellikle kanama bozukluklarında ve menopozdan sonra kanamada teşhis amacıyla kürtaj yapılabilir. Ayrıca kısırlık tespitinde yumurtlamanın olup olmadığına kürtaj ile bakılır.

Hamileliğin bitmesi için yapılan kürtaj Türkiye'de 10. gebelik haftasına dek kanuni olarak yapılır. Bebek ölüyse, bebekte sakatlık vs varsa ya da hamileliğin tıbbi açıdan sakıncalı olması halinde ilerleyen gebelik haftalarında da kürtaj olunabilir.


Kürtaj Nasıl Yapılır


Kürtaj genel anesteziyle hasta uyutulup yapılabilir ayrıca lokal anesteziyle bölgesel uyuşma da olabilir. Kürtaj işleminin ardından 5-10 dakika arasında devam eder. Kürtaj sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez. İşlemin ardından hasta evine gider ve normal yaşamına devam eder.

İşlem sonrası Genel anestezi etkisi 1 saat kadar sürer. Bu süre içerisinde kişi gözlem altında tutulur. Bir saat kadar sonra hasta kendine gelmesiyle normal aktivitelerine dönmesi beklenir. Ağrı çoğu zaman olmaz, olması durumunda analjeziklere yanıt verir. Çok az derecede bir hemoraji (kanama), mensturuasyondan çok daha az vajinal hemoraji olur. Kanama en fazla on gün kadar sürer. Kişi bir buçuk ay kadar sonra mensturuasyon kanaması geçirir. Kürtaj sonrası vajinal hemoraji olacağından cinsel ilişkiye ara verilmelidir.

Kürtaj Sonrası


Kürtaj işleminden sonra tampon sakıncalı değildir kullanılabilir. Tampon kullanılacak ise sık aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Gerekli hijyen kurallarına uyulduğu taktirde kullanımında sakınca olmaz. Kürtaj işlemi yapılan bayanlar %99,9 oranında hamile kalabilirler. Çok az olan oran Tüplerdeki tıkanıklık, kürtaj esnasında meydana gelen rahim (uterus) delinmesi, İşlem sonrası enfeksiyon (iltihaplanma), uterusun yapışması gibi olumsuz durumlarda gebelik kalımında zorluklar yaşanabilir. Tedavisi sonrası gebe kalmak mümkün olur.

Kürtajdan sonra yaklaşım 1 hafta kadar adet kanamasına benzer kanamalar ve kasık ağrısı görülebilir. Genelde kürtajdan 1 hafta sonra insanlar kontrole çağrılıp ultrason muayenesine alınırlar.

Kürtajdan sonra merak edilen en önemli konu bir sonraki gebeliği etkileyip etkilemeyeceğidir. İşlem steril ortamlarda ve deneyimli bir doktor tarafından uygulandıysa bir problem olmaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.