28 Aralık 2014 Pazar

Kemik İliği İltihabı

Kemik İliği İltihabı Nedirİngilizce "osteomyelitis" olarak bilinir. Kemik iliği iltihabı genelde çocuk yaşlarda ortaya çıkan ve sıkça görülen ortopedik rahatsızlıkların en popülerlerinden birisidir. Kemikte bir çeşit bakteri veya mantarların oluşması sonucunda ortaya çıkar. Günümüzde antibiyotik veya Modern cerrahi yöntemler kullanılarak tedavisi son derece kolaylaştırılmış aşamadadır. Kemik iltihabının bulaşmasının tek bir çeşidi yoktur. Küçük yaştaki çocuklar örneğin kemik kırıklığı yaşadığında bulaşması mümkündür veya kan yolu ile kemiğe bulaşması nadir olarak da görülse cerrahi girişimler sonucunda da kemik iltihabı hastalığı ortaya çıkabilmektedir.


Kemik İliği İltihabı Belirtileri


En sık ve yaygın olarak görülen ise stafilokok türü bakterilerdir. Bu bakteriler iltihab oluşumunda önemli ölçüde etkililerdir. Kan yolu ile bakterileri kemiğe taşıyabilmektedir bunun sonucunda da kemikde iltihab oluşmaya başlar. En yaygın belirtileri kemik bölgesindeki şişkinliktir, eğer ki kemik bölgesinde bir şişlik varsa sorun olduğunu düşünerek hemen cerrahınıza danışabilirsiniz. Kemik iliği iltihabı Antibiyotik tedavisi bulunmadan önce %65 oranla ölümle sonuçlanabiliyordu. Bunun başlıca nedeni kemiğin içindeki itlihabın zamanla deriye akması ve tekrar kan pompala sistemi yardımıyla ciğerlerimize kadar önemli organlarımıza bulaşmasıydı.

Kemik İliği İltihabı Tedavisi


Tabi antibiyotik tedavisi ile bu ölüm oranı %15 e kadar inmektedir.Hastalık belirtileri ile Cerrahi bir müdahale gerekip gerekmediği anlaşılabilir.Antibiyotik tedavisi öncelikle damardan enjekte edilerek verilir bir süre sonra ağızdan antibiyotik alımları devam eder iyileşme safasındayken yapılan cerrahi operasyonlarda hasarlı kemiğe bir kaç küçük delik açılır bunun sebebi içerdeki basıncı orantılayarak hastayı rahatlatmaktır. Ayrıcı kemikden alınan irin örneği hastaya verilmekte olan antibiyotiğin ne kadar etkili olabileceği hakkında cevaplar bulmada önemlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.