28 Aralık 2014 Pazar

Karbonmonoksit Zehirlenmesi

Karbonmonoksit ZehirlenmesiÜlkemizde özellikle kış aylarında görülen bu zehirlenme şekli bir çok insanımızın ölümüne sebebiyet vermiştir.

Karbonmonoksit Gazın Özellikleri
- Dumanda en çok bulunan gaz.

- Ölümün büyük nedeni.

- CO, makinelerin tüm iç yakımları ile, tam olmayan oksidatif yanmalarla (yani ev yangınları ve kömür yanmaları )

- Rengi, kokusu, tadı yoktur; irrite etmez.

- Toksisite, düşük oksijen inspiryum yoğunluğu ile potansiyelize olur.


Bu gazın genellikle ana hedef organı kalp ve beyindir. Kalpte yaptığı etki iskemiyi andırabilir; KAH ile potansiyalize olur. Beyindeki etkisi ise , bilincin akut kaybı; başlangıçtaki iyileşmeden sonra, %30’a kadar sekunder sendrom riski: kronik psikiyatrik disfonksiyon ve serebral be serebellar sendromlar.

Karbonmonoksit TedavisiHastaya genel destekli bakım uygulanması şarttır. Özellikle duman inhalasyonu harabiyetinin diğer yönleri için. Bu hastalara hiperbarik oksijen tedavisi uygulanması önerilir. Hastanede gözetim altında tutularak monitörizasyon uygulanmalıdır. Hastanın kan gazındaki değerlerine bakılır. Kas gevşetici dozajı için kas zafiyetini değerlendirmek gerekir. Merkezi sinir sistemi fonksiyonunu dikkatle takip etmek gereklidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.