28 Aralık 2014 Pazar

Karaciğer Kanseri

Karaciğer KanseriKaraciğer, tüm omurgalı canlılarda bulunan hayati bir organdır, vücuda alınan gıdaları vücut tarafından kullanılabilir hale getirir. Sindirim sisteminden gelen maddeleri parçalayarak yararlı ve zararlı maddeler olarak ayırt eder. Vücut için yararlı maddeleri molekül haline getirip, kan yolu ile diğer organlara gönderir, zararlı olan maddeleri ise vücuttan atılması için böbreklere gönderir. 

Karaciğerden bulunan hücrelerin düzensiz ve kontrolsüz çoğalması ile karaciğer kanseri ortaya çıkar. Dünya genelinde en yaygın Asya ve Afrika ülkelerinde görülürken, Avrupa ve Amerika ülkelerinde diğer ülkelere nazaran daha az görülmektedir.


Karaciğer Kanserinin Belirtileri- Aşırı kilo kaybı ve iştahsızlık

- Bulantı,kusma, baş dönmesi

- Karaciğerin büyümesi

- Göğüsün sağ üst kısmındaki ağrı

- Şişkinlik

- Sarılık, ciltte ve göz bebeklerinde sararma

Karaciğer Kanserinin Tedavisi- Cerrahi rezeksiyonlar

- Alkol enjeksiyonu (%95 etil alkol)

- Cryotherapi

- Tümörün kanlanmasının önlenmesi

- Kemoterapi

- Termoterapi

- Karaciğer nakli


Karaciğerin yalnızca bir bölümünde kanser hücreleri oluşmuşsa, karaciğerin o bölümü ameliyatla temizlenerek hastanın yaşam süresi uzatılır. Günümüzde modern tıp yöntemleri ile karaciğer kanseri ölüm oranı %5'e kadar indirilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.