28 Aralık 2014 Pazar

Kanser Hastalarına Beslenme Önerisi

Kanser Hastalarına Beslenme Önerisi
Kanser rahatsızlığına yakalanabilmek için pek çok etken vardır. Bu etkenlerden en önemlisi beslenmedir. Beslenme kansere neden olabileceği gibi kanser hastalığı görülen bir kişi için tedavi sürecini de oldukça etkilemektedir. Bir kişinin kanser rahatsızlığına yakalanmış olması o kişide ileri düzeyde beslenme eksikliğini de ortaya çıkarmaktadır. Bunlar genetik, cevresel, beslenme ve yasam tarzi etkenlerden kaynaklanabilir.


Hücrede oldukça belirli olarak görülen tümörler, iyi ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılır. İyi huylu tümör, kaynaklandığı bölgede büyür, çevreye sıçramaz, ciddi hastalık ve ölüme neden olmazken, kanser olarak isim verdiğimiz kötü huylu ( malignanat ) tümör ise organizmadaki bazı hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucunda çevre dokulara sıçrar, örnekleri oluşturur ve genellikle öldürücüdür. Bu durumda besin depoları kontrolsüz harcanır .Kaşeksi ve anoreksi dediğimiz aşırı zayıflıkla birlikte, yetersiz beslenmeye bağlı başka sağlık sorunları hastalığın üzerine eklenebilir.

Kanser Hastalıklarına Yakalanma Riskini Azaltmak İçin Birkaç Öneri
1-Günlük enerji alımı - harcamasını dengelemek, ideal ağırlığı korumak.


2- Total yağ alımını azaltmak. Yağlı et ve kızartmaları azaltmak.


3- Taze sebze ve meyve tüketimini arttırmak. Diyete hardallı sebzeleri eklemek ( karnabahar, lahana, ıspanak, brokoli, Brüksel lahanası ), C, A, E vitaminleri, karoten ve Se alımını arttırmak( turunçgil ve havuç tüketimini arttırmak ).


4- Diyette kurubaklagil ve tohumlara yer vermek.


5- Sarımsak, soğan, arpacık soğanı, nane, maydanoz gibi sebzeleri bol tüketmek.


6- Alkol, sigara, katkı maddelerinden sakınmak.


7- Kompleks CHO tüketimini arttırmak, rafine CHO azaltmak.


8- Hazırlarken kızartmalardan, tütsülendirmelerden sakınmak, salamura, turşu tüketimini azaltmak.


9 - Öğün atlamamak . Beş ana besin grubundan her öğün tüketmek.


10- Tuzu günde 5 gr ‘dan fazla tüketmemek


11- Her gün uygun fiziksel aktivite yapmak


12- Turfanda besin tercih etmemek


13- Fiyatı aynı besin değeri yüksek besinleri tercih etmek (gazoz-süt)


14- Aynı gruptan ucuz besini tercih etmek (muz-elma


15- Hazırlama pişirme kurallarına uymak


16- Yeterli omega-3 almak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.