28 Aralık 2014 Pazar

Kan Vermek Veya İğne Yaptırmak Acı Verirmi

Kan Vermek


Evet bir çok insan kan vermekten çok korkar aslında bu korkunun kaynağı çocukluğa dayanır. Çünkü çocukları korkutmak yaramazlıktan uzak tutmak için ilk tehdit yolu iğnedir. Evet sana iğne yaparım iğneci amcayı çağırırım sana iğne batırır şeklinde korkutmak ilk akla gelen yoldur. Hal böyle olunca kişi büyüse bile bu korku içerisinde hep olur. Ne zaman bir hastaneye gitse grip bile şikayeti olsa içinde olur olmaz bir korku vardır. Bu durum sanki her hastaneye gidince ona iğne yapılıyormuş gibi içinde bir korkuyla devam eder.Kan Vermek Acıtır MıPeki gerçekten iğne yaptırmak kan aldırmak insana acı verir mi Bu sorunun cevabı azda olsa evettir. Çünkü kan vermek olsun veya enjeksiyon yani iğne yaptırmak olsun vücuda giren bir iğne ilk battığı anda o bölgede ki sinirler uyarı vererek acıyı beyne iletecektir. Önemli olan bu acıyı beynimizde büyütmemek ve katlanabilir bir durum olduğunu kendimizi inandırmamızdır. Bu durum yüzünden bir çok insan kan vermek istemez iğne tedavisi ile çabuk iyileştiği halde hap tedavisini tercih etmektedir.

Kan Nasıl VerilirBiz kan vermekten başlayalım. Kan vermek genelde kolun iç kısmından belirgin olan veya büyük olan damardan enjektör veya vako teynir ile kan alınmasıdır. Bu durum bazı hastalıkların tespiti için kullanılır. Kan verecek kişinin kendisini kasmaması ve rahat olması hem kan verenin daha az acı hissetmesi hemde kan alan kişinin daha rahat çalışmasını sağlar. Kan verirken size tavsiyem başka şeyler düşünmeniz ve kan verince hastalığın sebebinin bulunacağına inanmanızdır. Ayrıca çocuklarınıza kan vermenin kötü bir şey olmadığını söylemeniz onları iğneyle korkutmamanızı öneririm. Bu şekilde çocuk büyüdükçe bunu daha iyi anlayacaktır.

İğne Olmak


Enjeksiyon yaptırmakta yine aynı şekilde acılı ve korku dolu olabilir Bunun için de kişinin korkusunun üzerine gitmeli bu işlemin tedavi için gerekli olduğunu düşünmeli ve kendisini kesinlikle kasmaması gerektiğini bilmelidir. İster kan verirken ister iğne yapılırken kıpırdamamak acıların az hissedilmesi için etkildir. O anda farklı şeyler düşünmek acının hissini azaltabilir.


kan vermek ve iğne yaptırmakla ilgili yazımız burada bitiyor. Sizde görüş ve yorumlarınızla katkıda bulunabilir, yazımızı sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

1 yorum:

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.