28 Aralık 2014 Pazar

Kan Transfüzyonu ve Kan Öğeleri

Kan Transfüzyonu ve Kan ÖğeleriKan transfüzyonu yapılacak olan hastada meydana gelebilecek sorunları inceleyeceğiz.

Perioperatif Riskler-Yetersiz Transfüzyon

-Aşırı Transfüzyon

Yeterli ve aşırı transfüzyon yapıldığı takdirde hastada kontreendikasyonlar meydana gelebiliyor.Transfüzyon Yapılırken Kaygılanılan Konular- Transfüzyonla ilgili hastalıklar ( Hepatit, HİV v.s )

- Eritrosit uyumsuzluğundan kaynaklanan hemolitik reaksiyon

- Nonhemolitik reaksiyonlar ( Ateş, ürtiker )

- İnfeksiyon, kanser nüksü

Hastada Takılan Kan Öğeleri Hakkında BilgilerERİTROSİT: Kronik anemive akut kan kaybında oksijen taşıma kapasitesini arttırmak için.

PLT: Trombositopeni ya da yetersiz platelet fonksiyonundan dolayı kanamayı önlemek ya da tedavi etmek için.

TDP: Koagulasyon faktör deplesyonundan dolayı kanamayı önlemek ya da tedavi etmek için

KRİYO: Hemofilili hastalarda tedavi için kullanılır; fibrin tıkacı hazırlamak için.Beklenen ProblemlerTransfüzyon için endikasyonlar dökümante edilmelidir.

Transfüzyonla geçen hastalıkların kuşkusu gerekli transfüzyonun esirgenmesine yol açmamalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.