28 Aralık 2014 Pazar

Kamburluk Nedir Nasıl Tedavi Edilir

En Yaygın Ortopedik Rahatsızlık KamburlukTürkiye ve hatta Dünya üzerinde en sık görülen ortopedik rahatsızlık "kamburluk". Sırt Kemiğinin dışarıya doğru çıkıntı pozisyonu almasına kanburluk denir. Yaşlılarda Görülme olasılığının yüksek olmasına karşın masabaşı işte çalışan ve konforsuz sandalye ile saatler boyun bilgisayar başında zaman geçiren gençlerimizin aslında her biri bu hastalık riskini taşımaktadır. Kamburluk en sık 2 şekilde rastlanmaktadır düz veya yana doğru bir biçimde görülür. 


Hastalık ilerlediği safhalarda kişi dikelmekte çok büyük zorluklar çeker eğer hastalık tam olarak yerine oturmuşsa dik pozisyonda durması olanaksızdır. Kamburluk dediğimiz ortopedik hastalığımızın illa sonrada olacak diye bir kaidesi yoktur. Genetik özellikler veya Belkemiğin de doğuştan biçim bozuklukları görülebilir. Hastalığın bünyemizi en çok etkileyen özelliği iste kan pompala ritminin değişmesi ve buna bağlı olarak da solunum veya akciğer hastalığının görülmesidir.

Kamburluk Tedavisi


Tedavisine geldiğimizde kamburluk en zor ortopedik hastalıklardan birisidir, hatta en zorudur denilebilir. Çünkü ne bir ilaç nede cerrahi bir operasyon ile düzeltilmesi mümkün değildir. Fakat sürekli olarak kullanılan egzersizler hastalağın dahada ileri gitmemesi ve solunum sıkıntısı çekmemeniz açısından önemlidir. Kambur hastalarını zaten solunum rahatsızlığı çekeceği için kesinlikle sigara kullanmamaları gerekir, olası ağrı durumlarında alınan ağrı kesiciler ile ağrılar minumum düzeye indirilebilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.