28 Aralık 2014 Pazar

Kalp Pili

Kalp Pili Nedirİngilizce "Pacemaker" olarak bilinir. Kalp pilleri (pacemaker), kalbin ritmini oluşturan ve düzenleyen elektronik cihazlardır. İlk çıkış amacı kalbin yavaş atması sonucu gelişen rahatsızlıkları tedavi amacını taşırken son yıllarda ritim bozukluklarında (antitaşikardik) piller, otomatik şok cihazları olan yerleştirilebilir kardiyoverter-defibrilatörler [ICD] ve kalp yetmezliğinde (biventriküler piller- kalp senkronizasyon tedavisi) de kullanılmaya başlanmıştır.


Kalp pili, kişide eğer kalp ritmi düzensizliği var ise, kişinin kalp kaslarına elektriksel olarak uyarı gönderir ve kalp ritmini düzenlemeyi amaçlar. Genel olarak bakıldığı zaman ise, kalp pilinin hemen her yaşta kullanılabildiğini görmekteyiz. Lakin en çok 30-60 yaşları arasında kullanılmaktadır.


Kalp Pili Ne Zaman Kullanılır


Kalp konusu gerçek anlamda ciddi bir konudur ve bir insan için kalbin önemi çok büyüktür. Öyle ki kalp ciddi anlamda bir adamın yaşamasının en temel sebeplerinden biridir.

Bazı durumlarda ise, kişilerde ki kalp ritminde sorunlar ya da bozukluklar meydana gelebilmektedir. İşte tam bu aşama da ise kişilerin kalp kaslarına uyarı göndermek ve kalp ritmini düzenli bir hale getirmek amacı ile, kalp pili kullanılmaktadır. Kalp pili, elektriksel bir uyarı ile kalp kaslarına ve sistemine uyarı yollamaktadır. Yolladığı bu uyarı ile de kişide ki kalp sorunları gidermek ve ritmi düzenlemeyi hedeflemektedir.

Kalp Pili Olan Hastalar Nelere Dikkat Etmeliler


Yerleştirme işlemini takiben, takılan kalp piline ait temel bilgileri ve acil durum talimatlarını içeren bir kart hastaya verilecektir. Bu kart her zaman hastanın yanında muhafaza edilmelidir. İlave olarak, hastalar pillerinin marka ve modellerini ezberlemelidirler. Mekanik problemler nadir olmasına rağmen, bu bilgi üretici tarafından kalp pilinin toplatılması durumunda hastanın işine yarayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.