28 Aralık 2014 Pazar

Kalp Krizinde İlk Yardım

Kalp Krizinde İlk MüdahaleKalp krizi en tehlikeli sağlık problemlerinden birisidir ve son derece tehlikelidir. Kalp krizinin belirtilerinin iyi bir şekilde takibi yapılması ve doğru bir şekilde müdahalenin zamanında yapılması insan hayatı kurtarabilir.


Kalp krizine müdahalede ana kural, kişinin mümkün olduğu kadar hızlı bir biçimde bir hastane gibi sağlık kuruluşuna yetiştirilmesi gerekir.

Kalp Krizinde İlk Yardım Nasıl Yapılır


1- Eğer bir insanın kalp krizi geçirdiğinden şüphe ediyorsanız acilen 112'yi arayarak acil bir ambulans isteyin.


2- Kalp krizi geçiren kişiyi sakinleştirmeye çalışın ve solunumunu takip edin.


3- İnsanın vücudunu sıkmakta olan elbiseleri gevşetin, eğer kravatı varsa onu çıkartın.


4- Kalbin üstündeki baskıyı hafifletmek için hastayı boynu ve sırt desteklenecek şekilde oturtmalısınız veya yere yatırmalısınız.


5- Hastanın sıcak tutulması gerekir.


6- Kalp krizi geçirmekte olan insan kalp hastalığı için ilaç tüketiyorsa ilacını hemen vermelisiniz. Kalp hastalığı bulunan insanların kullandıkları dil altı hapları yaşam kurtarabilir.


7- Hasta tamamı ile kendinde ise ve aspirine karşı bir alerjisi yoksa aspirin vererek çiğnemesini sağlayın.


8- Hastayı acilen bir sağlık kuruluşuna yetiştirin.

Kalp Krizi Geçirme Riski Altında OlanlarŞeker hastaları.


Kolesterolü yüksek olan hastalar.


Hipertansiyon hastaları.


Orta yaş ve üzerindeki erkek ve kadınlar.


Menopoz sonrası kadınlar.


Sigara içenler.


Kilolu kişiler.


Ailesinde kalp hastalığı bulunanlar ya da genç yaşta kalpten ölüm öyküsü olanlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.