28 Aralık 2014 Pazar

Kalp Krizi

Kalp Krizi NedirKalp krizi rahatsızlığı, kalbe giden kanın durması sonucuyla kalp dokusunun bir kısmının ölmesine verilen isimdir. İngilizce "Heart attack" olarak bilinir.


Kalbe kanın gitmesini sağlayan koroner damarlar zaman içerisinde yağ sebebiyle tıkanabilir ve bu durum kalp krizine sebep olabilir.

Kalp krizi genellikle gelişen ülkelerden en büyük ölüm sebeplerinden birisi olarak göze çarpıyor. İlerleyen yaşlarda daha fazla görülen kalp krizi bazı özel durumlarda genç insanlarda da görülebilen bir problem haline geliyor.

Kalp krizi ilk yardım ve doğru yapılacak müdahale ile hayat kurtarılabilir. Bu yüzden belirtiler dikkatli bir şekilde takip edilmeli ve uygun müdahale bulunmalıdır.


Kalp Krizi Nedenleri


Kalp krizlerinin çoğu koroner arterlerde (kalp kasına kan ve oksijen taşıyan atardamarlar) oluşan pıhtılar (trombüs) sebebiyle meydana gelir. Pıhtılar genelde ateroskleroz sonucu meydana gelen değişiklikler yüzünden daralmış koroner arterlerde oluşur. Arter duvarının içindeki aterosklerotik plak bazen çatlar ve bu da pıhtı oluşumunu tetikler. Koroner arterlerdeki pıhtılar kalp kasına kan ve oksijen akışını engeller, bu da o bölgedeki kalp hücrelerinin ölümüne sebep olur. Hasar gören kalp kası kasılma yeteneğini kaybeder ve kalbin geri kalan kısmı hasar gören bu bölümün işini de yapmak zorunda kalır.

Koroner arter hastalıklarının ve kalp krizinin risk faktörleri genel olarak kalp damar hastalıkları risk faktörlerinin aynısıdır: hipertansiyon, hiperkolesterolemi, diyabet, sigara içmek ve ailede erken yaşta koroner kalp hastalığı görülmesidir.

Belirtilen risk faktörlerinin çoğu fazla kiloyla ilgilidir. Dar olan bir damarın üzerinde pıhtı oluşumunu her hangi bir neden başlatabilir. Bazen ani ve bunaltıcı stres buna neden olabilir. Son birkaç senede, koroner arter hastalığı için, artmış homosistein, C-reaktif protein ve fibrinojen seviyeleri gibi yeni risk faktörleri saptanmıştır. Yüksek homosistein, beslenmeye folik asit ilavesiyle tedavi edilebilir. Ancak bu yeni risk faktörlerinin pratik değeri üzerine çalışmalar hala devam etmektedir ve halen homosistein seviyesinin düşürülmesinin olumlu etkileri olduğuna ait kesin kanıtlar yoktur.

Kalp Krizinin Belirtileri


Göğüs ağrısı. Kalp krizinde göğüs kemiğinin arka bölümünde keskin, bıçak tarzı bir ağrı hissedilir. Bu ağrı bazı durumlarda çeneye, kola ve ya boyuna gelebilir.


Soğuk ter atmak.

Midenin bulanması.

Baş dönmesi hali.

Nefes alamama durumu.

Baygınlık hali veya bilinç kaybı.

Nabzın farklı olması, hızlı ve yavaş atması.

Yorgunluk hali.

Dudak renginin solması veya morarması.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.