28 Aralık 2014 Pazar

Kalp Hastalıkları

Kalp Hastalıkları NelerdirKoroner arter; kalbin yüzeyindeki kalp kasına gerekli oksijen ve besin maddelerini taşıyan damarlar (arterler) etkilenir.

Yaşlılık ve diğer birçok faktör, yumuşak ve esnek olan bu damarların sertleşmesine neden olur. Bunlar zamanla damar içine doğru büyür ve “plak” adını alırlar. Yeteri kadar büyümüş olan bu plaklar zamanla koroner arter kan akımını engeller. Ayrıca plaklar düz ve pütürsüz olan damar yüzeyini bozup, pürüzlü bir hal almasına neden olurlar. Bu pürüzlü yüzeyler pıhtı oluşumuna; bu pıhtılar ise zamanla kan akımını tamamen engelleyip aniden damarın tıkanmasına neden olabilir.


Kapak hastalıkları; kalpte 4 adet kapak bulunur. Yaşamın herhangi bir döneminde, çeşitli sebeplere bağlı olarak, bu kapakların bir veya birden fazlasında sorun çıkabilir. Bu hastalığın sebepleri ise doğumsal veya kalıtsal olabilir. En fazla etkilenen kapaklar aort ve mitral kapaktır. Ancak üçüncü olarak triküspit kapak da etkilenerek sorun çıkarabilir. Kapakla ilgili rahatsızlık, kapağın daralması sonucu kan akımının azalması veya yetmezliği sonucu kanın geriye kaçması durumudur. Darlık veya yetmezlik tek tek görülebileceği gibi, her ikisi birden de meydana gelebilir.


Kalp Hastalıklarının BelirtileriAğrı


Nefes darlığı


Yorgunluk ve halsizlik


Çarpıntı


Bacaklarda ve karında şişme(ödem ve asit)


Öksürük


Bayılma(senkop)


Hazımsızlık, hıçkırık ve yutma güçlüğü


Baş ve ense ağrıları


Morarma

Kalp Krizi


İnsan kalbi bir pil gibi işleyiş gösterirken kalbe gelen oksijenin kesilmesi ile kalbin işlevselliğini durdurmasına kalp krizi denir.

Kalp işleyişine göre günlük yaşantımızda bazı zamanlarda fazlaca oksijene ihtiyaç duyarken bazı zamanlarda ise daha az oksijene ihtiyaç duyar.

Kalp krizinin asıl sebebleri arasında siğara içmek,diyabet hastalığı,obezite yer almaktadır.Bunun yanında 65 yaşı geçmiş kişilerde bu risk artış göstermektedir. Ailesinde kalp rahatsızlığı olan kişilerin uygun dönemlerde genel bir kontrolden geçmeleri ekg ve kardiyolojik kan tahlillerini yaptırmaları düzenli bir hayat için kendilerine uygun spor yapmaları tavsiye edilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.