28 Aralık 2014 Pazar

İshal ve Tedavisi

İshal


Özellikle, yaz aylarında artan ishalin nedeni hangi sebze ve meyvelerin yenmesi sonrası ortaya çıktığı bu ishalin oluşmaması için yapılması gerekenleri ayrıntıları olarak yazımızda bulablirsiniz Yaz meyveleri nasıl yıkanmalı hangi besinler yazın hasta eder. Kiraz kayısı şeftali ne kadar tüketilmeli.

İshal Oldum Demek İçin Ne Lazımishalin tanımı dışkılama sayısının artışı (3 den fazla) ve sulu bir şekilde olması olarak tanımlanır. Yazın en çok görülen hastalıklardan biride ishaldir. Bu durum havuzlardan bulaşabilir. Yaz ishalleri en çok görülen hastalıkların başında gelir. Daha çok gıdalardan oluşan bir durumdur. Yaz ishalleri sıcakların artışı ile görünme sıklığı artacaktır. Bu durumda yaz meyvelerin yıkanması çok önemlidir. Özelikle çocuklar ve yaşlılar daha sık hastalanabilir.


İshalde su kaybı olduğu için kaybedilen suyu geri koymak gerekiyor. Günde 8-10 kez ishal şeklinde dışkılama yapan hastanın su kaybıyla birlikte elektrolit kaybıda onu olumsuz şekilde etkiler. Bu durumda kaybedilen sıvıyı ve elektrolitleri yerine koymamız lazım.

İshale Karşı Karbonat KürüBir sürahi suya çorba kaşığı şeker tatlı kaşığı tuz Bir çay kaşığı karbonat koyup karıştırıyoruz Bu karışımı günde içebildiğimiz kadar içmek gerekiyor Sıvı kaybı için bu karışımı mutlaka içmek gerekiyor. Bu karışımla kaybettiğimiz mineralleri kazanabiliriz.

İshale Karşı Alınan ÖnlemlerBeyaz leblebi haşlama patates kola prinç suyu prinç plavı ama yağsız olması gerekiyor. patates püresi,haşlanmış et yağsız şekilde alınabilir. Burada önemli olan yağsız gıda alınması gerekiyor. Yoğurt ve muz karıştırılarak verilebilir Şeftali isahli engelleyebilir. Muz yiyebiliriz elma yiyebiliriz Aspirin ishali kesen bir anlamı yok Aç karnına alınan aspirin kanama yapabilir. Gazlı içecek içinde potasyum ihtiva ettiği için önlem olarak alınabilir ama bu gazlı içecek yerine hazırladığımız solüsyon içilebilir Aspirin alacaksanız suda eriterek tok karnına alabilirsiniz.


Patates potasyum ihtiva ettiği için ishalde etkilidir.


Pirinç lapa şeklinde alınabilir.


Sarı leblebi ishalde kullanılabilir.


Meyve olarak.


muz şeftali ve elma alınabilir ama kavun karpuz kesinlikle almamak gerekiyor.

Turist İshaliYolculuk yapan kişilerde görülür Bu kişiler hareket halinde iken alınan gıdalara dikkat etmek gerekiyor. Özelikle yazın yapacağınız seyahatlar mikropların daha çabuk üremesini sağlayabilir. Seyahat ederken yoğurt ve meyveler tercih edilebilir ama kızartma tarzı gıdalar ishal için risklidir. Özelikle midye yazın yendiğinde bir de alışık olmayan kişilerin yemesi ishale davetiye çıkartabilir.


Kokareç ishal yaparmı evet yapar ama temiz yapan yerlerde yemeyi tercih etmeniz gerekiyor. Bazı gıdalar bazı kişilerde ishal yaparken bazılarında ishal yapmaz bunun sebebi bağışıklık sisteminin kişilerde farklılık göstermesidir.

ishale Ne İyi Gelir


Üzümü şeftaliyi kayısıyı eriği nasıl yıkamak gerekiyor.


Sirkeli suya batırıp çıkartmak ve daha sonra bir sudan geçirmek gerekiyor.


Buz kullanmak.


Çeşme suyundan yapılan buzlar mikrop barıntırabilir o yüzden hastalığa davetiye çıkartabilir.


Mayoneze dikkat etmeniz gerekiyor kesinlike dışarda bırakmayın dolapta saklamanız gerekiyor.


Yoğurdu mayalamak içi probiyotik yoğurt kullanın yoğurt uzun ve sık tüketmek gerekiyor.


Kavun karpuz üzüm buz gibi tüketmek ne kadar doğru.


Bu üç ürünü bir arada tüketmek veya soğuk olarak tüketmek mide bağırsak hareketlerini etkiler ve ishal yapıcı özelliğini vardır. Bağırsaklarımız soğuğu sevmez oyüzden bu gıdaları soğuk tüketmek bağırsakları etkiler ve ishale sebep olabilir çok soğuk olmamak şekliyle tüketmek gerekiyor. Aç karnına tüketirsek ishale davetiye çıkarırız. bir başka ishal sebebi klimadır.


Buz kullanmak istiyorsak kaynağına dikkat etmek gerekiyor O yüzden sağlıklı sudan buz yapmak sorun olmaz ama bünyemiz buzlu gıdaları tüketmeye alışkın değilse bağırsaklarımızı bozabilir boğazımız şişebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.