28 Aralık 2014 Pazar

Horlama

Horlama NedirHorlama, nefes alma sırasında havanın dar bir alandan geçerken, çevresindeki yumuşak dokuların titreşimiyle ortaya çıkan sestir. Darlık arttıkça doğal olarak horlama da şiddetlenecektir. Horlamayı oluşturan darlık, sanılanın aksine sadece burundaki bir patolojiyle değil, genellikle üst solunum yolunun dil arkasında ve yutak çevresindeki bölümünün daralmasıyla ilişkilidir.

Horlama NedenleriHorlama tek başına görüldüğünde genelde sosyal bir sorun olduğu düşünülür. Ancak horlamayla birlikte sürekli görülmekte olan uyku apnesi hastalığı da sağlık yönünden ciddi sorunlara neden olabilir.

Uyku apnesi, insanın uyku sırasında farkında olmadan durmadan uyanmasına sebep olduğu için uyku kalitesini düşürerek yorgunluğa neden olur. Bununla birlikte tıkanmalar sırasında kanda yer alan oksijen seviyesi düştüğü için kalp normalden daha fazla kan pompalar ve ritim bozulur.

Solunum tıkanması bir saat içinde 7'den fazla tekrarladığı zaman kalp krizi ve kalbin durması gibi hayatı sorunlara neden olabilir. Uyku sırasında yeterli oksijen almamak beyin fonksiyonlarını da oldukça etkiler. Hafızayı kaybetme, konsantrasyon eksikliği gibi sorunlarla insanlar karşılaşabilir. Bu nedenlerle beraber horlayan kişinin bir uzmana başvurması gerekir.

Uyku Apnesi Teşhisi


Horlama nedenlerinin teşhisi için insanın veya yakınlarının çıkan ses ve solunumla alakalı verecekleri bilgiler çok önemlidir. İnsanın ağız, burun, boğaz ve boyun bölgeleri detaylı biçimde muayene edilir. Kan tahlili, tansiyon ölçümü, kalp ve ciğerler kontrol edilir.

Bununla birlikte insan uyku esnasındayken kanında bulunan maddelerin, kalp ritminin, solunum ve beyin fonksiyonlarının değerlendirildiği bir polisomnografi yapılır.

Horlama Tedavisi Nasıl Yapılır


Tedavi sırasında doktor ile hastanın uyumlu bir şekilde çalışması gerekir. Doktorun tedavi yöntemleriyle birlikte insanın günlük hayattaki bazı alışkanlıklarını düzeltmesi problemin çözümü için çok önemlidir. Bu alışkanlıklar ;

Fazla kiloların yok edilmesi

Yatmadan önce sakinleştirici, uyku ve alerji için alınan ilaçlara son verilmesi.

Sırt üstü yatmak yerine yan yatma tercih edilmelidir. Ayrıca yüksek yastık kullanılmalı

Fazla yorgunluk durumu horlamaya neden olduğu için fazla yorulmamak gerekir

Yatmadan önce ağır yemekler yenilmemeli ve alkol alınmamalıdır.

Horlama belirtileri nelerdir ve horlama tedavisi nasıl tedavi edilir yazımız burada bitiyor. Siz de horlama ile ilgili bilgi görüş ve deneyimlerinizi yorumlar aracılığıyla paylaşırsanız seviniriz. Umarız işinize yarayan bir yazı olmuştur, horlama yazımızı sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. Teşekkürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.