28 Aralık 2014 Pazar

Horlama Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Horlama
Horlama, uyku sırasında solunum yollarındaki bazı olaylar nedeni ile meydana gelen titrek sestir. Dünya genelinde tüm toplumların ortak sorunu haline gelmiştir, yetişkin insanların 4 te 1 inde görülür. 

Ergenlik çağına girmiş insanların yarısı zaman zaman horlamaktadır, %25'lik kısmı ise sürekli horlama sorunu yaşamaktadır. Horlama genellikle erkeklerde ve kilolu insanlarda görülür.Horlama biyolojik rahatsızlıkların yanı sıra sosyal yaşamı da etkiler. Birlikte uyuduğunuz insanlar sizin bu rahatsızlığınızdan etkilenir.


Ağızda dilin arka kısmında, damak ve küçük dilin bulunduğu bölgenin geniz ile birleştiği bölge kendiliğinden daralma özelliği gösteren bir bölgedir. Bu dokular birbirlerin üzerine geldiklerinde kişinin nefes olması ile birlikte titremeye başlar bu şekilde horlama ortaya çıkar.

Horlamanın Nedenleri- Dil ve boğazda bulunan kasların gerginliklerinin azalması

- Boğazda bulunan kasların çok büyük olması

- Damak ve küçük dilin sarkık olması

- Hava yolunun daralması

- Burun tıkanıklığı

Horlamaya Karşı Tavsiyeler- Sosyal hayatınızda spor aktivitelerinde bulununuz

- Uykudan önce alkol almayınız

- Uykudan önce ağır besinler tüketmeyiniz

- Aşırı yorgunluktan sakınınız.

- Yüksek yastık kullanınız; başınızın yukarıda olması horlamayı azaltacaktır.

- Sırt üstü yatmak yerine yan yatmayı tercih ediniz.

- Sizinle birlikte uyuyan kişilerin sizden etkilenmemesi için sizden önce uyumalarını bekleyiniz.

- Sürekli horlama ciddi soluk alma problemlerinin göstergesi olabilmektedir. Bu nedenle aşırı horlayanların doktora başvurmaları gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.