28 Aralık 2014 Pazar

Hipermetrop

Hipermetrop


Hipermetrop ingilizce "farsighted" olarak bilinir. Halk arasında yakını görmeme hastalığı olarak da bilinen hipermetrop göz yuvarlağında mercekle sarı benek arasındaki uzaklığın gerekenden kısa olması sonucunda meydana gelen bir göz bozukluğudur. Tıpta hipermetropi olarak da bilinir.

Normal gözlerde gelen ışınlar tam ağ tabakaya düşer, hipermetrop bir gözde görüntü ağ tabakanın gerisinde oluşur. Bunun için, dış bükey mercek görüntünün biraz daha öne gelmesini sağlar. Yalnız, kullanılan gözlüğün hipermetropluğun derecesine göre görüntüyü tam ağ tabaka üstüne düşürmesi şarttır. Ancak bu sayede iyi bir görme sağlanmış olur.Hipermetrop Belirtileri


Hipermetrop genelde hastalarda gözde ağrı ve yorulma, bulanıklık, huzursuzluk, yakını net görememe (hastalık eğer doğuştansa yakını net görüp görememe konusunda kişi ayırt etmede zorluk yaşayabilir.) gibi şikâyetlere sebep olur. Fakat bu gibi şikâyetlere gençlerde yaşlılara oranla daha az rastlanır. Bunun nedeni gözün genç yaşlarda uyum gücünün daha fazla kuvvetli olmasıdır.

Hipermetrop Tedavisi


Hipermetrop, gözlük veya kontakt lens ile tedavi edilebileceği gibi günümüzde excimer lazer yöntemiyle de ağrısız – acısız düzeltilebilir.

Kırma kusurlarının en yaygın tedavisi gözlük kullanılmasıdır. Hipermetrop kişilerin gözlük camları, ışığın retinada odaklanmasını sağlayan ve gözün kırma gücünü arttıran ince kenarlı –dışbükey- merceklerdir. Aynı optik özelliklere sahip kontakt lensler de kırma kusurunu düzeltmek için kullanılabilir. Kornea üzerine yapılan fotorefraktif keratektomi (photorefractive keratectomy, PRK) ve lazer eşlikli in situ keratomileusis (Laser Assisted In Situ Keratomileusis, LASIK), kondüktif keratoplasti(Conductive keratoplasty) veya gene kornea üzerine uygulanan diğer bazı cerrahi yöntemler de tedavi amaçlı olarak araştırılmaktadır, ancak hipermetropinin refraktif cerrahisi henüz miyopi kadar başarılı değildir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.