28 Aralık 2014 Pazar

Grip

GripGrip, Influenza adı verilen bir virüs tarafından oluşturulan, ani olarak 39°C üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır.


Özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kalp hastalığı akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde çok daha ağır seyretmekte ve ölüme kadar varılabilen ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Bu kadar ciddi tablolar yol açan grip, halk arasında çok sık olarak soğuk algınlığı ile karşılaştırılmaktadır.

Soğuk algınlığı, ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahatı gerektirmeyen bir hastalıktır ve grip ile kesinlikle karşılaştırılmamalıdır.
Gribin bünyeden bünyeye farklılık gösterdiğini bunun da gribi atlatma noktasında önem taşımaktadır. Aslında alınacak basit tedbirler sayesinde gribe yakalanmamak ya da gribi atlatmak mümkündür.

Grip BelirtileriGribin basit bir hastalık olarak görülmemesi ve mutlaka önemsenmesi gerektiğini vurgulayan ."Başta burnumuz akar, hapşırırız, üşürüz, titreriz, üzerimizde bir halsizlik olur, bazen buna boğaz ağrısı, kuru öksürük, yüksek ateş, ishal, mide bulantısı ya da kusma eşlik eder.


Buna bağlı olarak gelişen gribi kimimiz fazlaca önemseriz, kimimiz hiç dikkate almayız. İşte maalesef çoğu vatandaşımız bu yanlışa düşüyor. Fakat grip, ne hemen ilaca başlayıp yoğun bir tedavi gerektiren bir hastalık ne de ayakta kolaylıkla atlatılacak bir hastalık.


Dolayısıyla bu noktada daha önce hastalığımıza iyi gelmiş ya da bir komşunun tavsiye ettiği ilacı doktora danışmaksızın kendi kararımızla kullanmak yerine, gribin hangi boyutta olduğunu öğrenmek için bir hekime başvurulmasında yarar vardır.

Grip Olmamak İçin Yapılması GerekenlerMevsime uygun kıyafetler giyinme ve stresten uzak durmanın gribi engelleme noktasında önem taşıdığını kaydeden , gribe karşı alınabilecek önlemler. "Kışın, ev ve iş gibi sürekli bulunulan ortamlar yazın olduğu kadar havalandırılmıyor. Bu nedenle kalabalık ve havalandırılmamış ortamlarda bulunan kişilerde nezle ve grip gibi enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığı artıyor. Çünkü grip virüsü bir ortamda saatlerce, günlerce asılı kalabiliyor ve hastalık, aynı havayı soluyan kişilerin, hapşırırken ya da öksürürken yaydığı virüslerin ortama yayılması yoluyla bulaşıyor. Tabi ortamın havalandırılmasının gerekliliği kadar, hijyene dikkat etmek de büyük önem taşıyor."


Hastalığa önlem olarak bol bol C vitamini alınmasını ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekir. "Vatandaşlara hastalık belirtisi olan kişilerden mümkün olduğunca uzak durmalarını ve grip olduklarını hissettikleri anda evde istirahat etmeleri gerekir. Fakat şunu unutmamak gerekiyor ki, grip önemsenmezse ve ilerlerse başta risk grubundakiler olmak üzere tüm bireylerde hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir.


Gripten korunmanın tedavisi yazısı burada bitiyor. Siz de gripten korunma yolları ve gribin tedavisi konularında bilgi ve tecrübelerinizi yorum yaparak paylaşırsanız daha fazla insanın yararlanmasını sağlarsınız. Yazımız umarız işinize yaramıştır, eğer yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. Teşekkürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.