28 Aralık 2014 Pazar

Grip Tedavisi

Grip TedavisiGrip bir çok kişinin yıl boyunca yakalandığı bir bulaşıcı hastalık olup herkesin durumdan şikayet ettiği bir sorundur. Grip için türlü türlü korunma ve tedavi yolları olsa da genelde kesin bir yanıt alınamayabilir.


Grip Nedir


Grip, Influenza adı verilen bir virüs tarafından oluşturulan, ani olarak 39°C üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır. İngilizce "treatment of influenza" olarak bilinir.

Soğuk algınlığı, ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahatı gerektirmeyen bir hastalıktır ve grip ile kesinlikle karşılaştırılmamalıdır.Özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kalp hastalığı akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde çok daha ağır seyretmekte ve ölüme kadar varılabilen ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Bu kadar ciddi tablolar yol açan grip, halk arasında çok sık olarak soğuk algınlığı ile karşılaştırılmaktadır.

Gripten Nasıl Korunuruz


Gripte en zorunlu olan yatak istirahatidir. Gribe yakalanan kişi her türlü beden ve beyinsel faaliyetten uzak durmak zorundadır. Hiç bir şekilde çalışmaması ve dinlenmesi gerekir. Bu dinlenme sırasında yağlı yiyeceklerden uzak durmalı vücut ısısını koruyan ve yaklaşık olarak aynı sıcaklıkta olan bitkisel çayları içmeli direncini artırmalıdır. Alkol bağışıklık sistemi üzerinde zayıflatıcı bir etkiye sahiptir o yüzden grip olan kişinin alkolden uzak durması daha kolay iyileşmesini sağlar.

Grip olan kişi yatak istirahati alıp birkaç gün dinlendiği sürece daha çabuk iyileşip daha hızlı bir şekilde normal hayatına devam eder. Bu sırada çeşitli vitaminleri almak sularını içmek tedavi sürecini hızlandırır. Ama etkin çözüm istirahattir bunu sakın unutmayın. Korunmak için bol bol ellerinizi sabunla suyla yıkayın.

Gripten korunmak için hijyen en önemli şarttır, özellikle grip salgını olduğu zamanlarda toplu alanlarda bulunuyorsanız hijyene mümkün mertebe özen göstermenizde yarar var. Grip olmamak için yapılması gerekenler hakkında yazdıklarımız burada bitiyor, sizlerde bilgi tecrübe ve deneyimlerinizi yorumlar aracılığıyla bizlerle paylaşabilir daha fazla insanın istifade etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca yazımızı sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.