28 Aralık 2014 Pazar

Göz Seğirmesi

Göz SeğirmesiGöz seğirmesi ingilizce "Eye twitching" olarak bilinir. Hayatımızın çeşitli evrelerinde göz kaslarımızın istemsiz bir şekilde kasılması sonucu gözlerimiz seğirebilir. Aslına bakılırsa bu seğirme olayı sadece gözler için meydana gelmemektedir. Ayak kaslarınız, bacak kaslarınız, kollarınız ve hatta sırt kaslarınız bile seğirebilir. Ama bu durum uzun vadede olursa görme kaybı yaşattığı için sinir bozucu bir hal alabilir.

Gözü tutan kasların yapısı incelendiği zaman oldukça küçük ve hassas oldukları sonucunu elde ederiz. Göz kapağı seğirmelerinin genel özellikleri iyi huylu olmasıdır.


Göz Seğirmesi Nedenleri


Aşırı yorgunluk ve stres gibi etkilerin göze yansıması örnek olarak gösterilebilir. Bütün bunların yanı sıra aşırı alkol ve sigara kullanımının da kaslara olumsuz etkileri bulunmaktadır. Seğirmenin bu sebeplerden dolayı sıklıkla yaşanması söz konusu olabilmektedir.


Çoğu durumda gözde yaşanan seğirmeler birkaç saniyeliğine sürse bile bazı durumlarda kaşınmalara kadar ilerleyebilen bir hale dönüşebilir. Asıl dikkat edilmesi gereken konu ise gözünüzün seğirdiği anlarda kesinilklikle el ile temas etmemeniz ve bastırarak kaşımamanızdır. Eğer kaşırsanız gözünüzü tutan kaslara zarar verebilirsiniz. Bu zarar daha ilerleyen evrelerde göz kapaklarının kapanması anlamına da gelmektedir.

Göz Seğirmesi Tedavisi


Bazı durumlarda ise göz seğirmesinin geçmemesi ve uzun süreli nöbetler halinde meydana gelmesi gözlemlenmektedir. Bu durum oldukça ciddi nörolojik bir problem oluştuğunun belirtisidir. Milyonda bir rastlanan bu rahatsızlığın tedavisi için bir doktora başvurmak gerekmektedir.

Gözünüz seğirdiği anlarda bu geçici durumun bitmesini beklemeniz en mantıklısıdır. Birkaç küçük öneri ile kendinize göre çözümler bulabilirsiniz. Örneğin gözünüz seğirdiği zamanlarda çok yorgunsanız dinlenebilirsiniz. Yada daha az kahve veya daha az sigara tüketebilirsiniz. Bu yöntemleri uyguladığınızda sizde göreceksiniz ki göz seğirmesi azalacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.