28 Aralık 2014 Pazar

Göz Kuruluğu

Göz Kuruluğu


Göz hareketlerinin rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve gözün sağlıklı kalabilmesi için büyük bir öneme sahip olan gözyaşının miktarı ve kalitesi bazı durumlarda azalır. Bunun sonucunda ise göz kuruluğu, diğer bir deyişle "kuru göz sendromu" ortaya çıkar.


Gözyaşının yetersizliği veya kalitesinin düşmesiyle oluşan göz kuruluğu ülkemizde en sık görülen göz hastalıkları arasındadır. Gözde batma hissi ve yanmayla başlayan belirtilerle kendini gösteren göz kuruluğu tedavi edilmediğinde kornea tutulumu ile körlüğe kadar giden bir seyir izleyebilir.Göz Kuruluğu Belirtileri


Gözlerde batma ve yanma hissi

Gözlerde kaşıntı

Gözlerde kızarıklık

Gözlerde sulanma

Göz içinde ve etrafında yapışkan, çapak birikimi

Kontak lens kullanımında zorluk yaşama

Göz Kuruluğu NedenleriGöz kuruluğuna neden olan faktörlerin sayısı oldukça fazladır; fakat bunların en yaygın olanları göze yeterli oksijen gitmemesi ve göz yüzeyinin nemsiz kalmasıyla doğrudan ilgilidir.


- Uzun süre bilgisayar kullanımı ya da televizyon izleme,

- Sigara kullanımı ya da dumanlı ortamlarda bulunma,

- Romatizmal rahatsızlıklar,

- Kalp hastalıkları ve diyabet,

- Göz tansiyonu,

- Yaşlılık,

- Uyku hapları, antidepresan gibi ilaçlar,

- Kontak lens gibi protez kullanımı,

- Lazerle göz ameliyatı gibi operasyonlar,

- Klimalı ya da kaloriferli ortamlar,

- Yoğun ışığa maruz kalma,

- Uzun süre gözün kırpılmaması,

- Oksijen yetersizliği, düşük nem ve havasız ortamlar.

Göz Kuruluğu Tedavisi


Göz kuruluğu tedavisinde her şeyden önce kuru gözü oluşturan nedeni bulmak gerekir. Önemli olan hastanın şikayetidir. Eğer hasta yanma, yabancı cisim hissi, sulanmadan şikayet ediyorsa tedavi verilir. Hastanın şikayeti yoksa testler ne gösterirse göstersin tedavi gerekmez.

Temel hastalığın tedavisi yanında immün kökenli inflamatuvar bir hastalık olması nedeniyle gözyaşı eksikliğinin giderilmesi, inflamasyonun baskılanması, bağışıklık sistemi cevabının kontrol edilmesi gerekir.

Gerçek gözyaşına benzeyen, gözün nemli kalmasını sağlayan suni gözyaşı damlaları tedavide oldukça etkilidir.

Suni gözyaşı damlaları eczanelerden temin edilebilir. Farklı çeşitlerde suni gözyaşı damlaları vardır, bunlardan bir kaçını deneyerek kendiniz için en uygun olanını kullanabilirsiniz.

Ayrıca bol su içmek, omega 3 den zengin balık gibi gıdalarla beslenmek, klima, rüzgar gibi çevre faktörlerinden kaçınmak yararlı olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.