22 Aralık 2014 Pazartesi

Gırtlak Reflüsü Nedir Nasıl Oluşur Tedavisi Nasıl Yapılır

Gırtlak Reflüsü


Mide asit salgılayarak çalışır, salgılanan bu asit midenin çalışması ve besinlerin eritilmesi için olması gereken bir olaydır. Fakat bazen midedeki asidin farklı organlara ulaşması değişik sonuçlara sebep olur. Gırtlak reflüsü rahatsızlığı da asidin mideden gırtlağa gitmesiyle meydana gelir. Mideden giden asit boğazın tahriş olmasına sebep olur.


Reflü, asit ,safra ve pankreas sıvısı içeren mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendisini bu mide içeriğinden koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır. İngilizce "Reflux Throat" olarak bilinir.


Gırtlak Reflüsüne Sebep Olan Durumlar


Gırtlak reflüsünden korunabilmek için aşağıdaki besinlerin fazla tüketilmemesi gerekir;
Sigara
Çay ve Kahve
Asitli içecekler ( kola vs. )
Çikolata
Baharatlı yiyecekler
Asitli sebze ve meyveler
Sarımsak ve soğanlı yiyecekler

Gırtlak Reflüsü Belirtileri


Gırtlak reflüsü hastalığında insanın mide ile alakalı herhangi bir sorunu olmaz fakat boğazında git gide çoğalan şikayetler meydana gelir. En önemli belirtisi ses kalınlaşması ve boğazda sürekli oluşan balgam hissidir. Balgamlı veya balgamsız kuru öksürme de gırtlak reflüsü belirtileri içindedir.

Gırtlak Reflüsü Tedavisi


Gırtlak reflüsü endoskopik inceleme ile bulunur. Boğazda oluşan tahriş kişinin şikayetleriyle beraber incelenir ve gırtlak reflüsü tanısı konur. Gırtlak reflüsünden korunabilmek için kesinlikle diyet yapılması gerekir. Hasta, doktorun önermiş olduğu şekilde beslenmeli ve hayat tarzını buna göre düzenlemesi gerekir. İlaç tedavisi ile beraber yapılan bu diyete rağmen reflü belirtileri azalmıyorsa cerrahi metodla tedavi edilir.


Gırtlak reflüsü ile ilgili yazdıklarımız burada bitiyor, sizde görüş bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız daha fazla insanın yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşırsanız çok seviniriz. Teşekkürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.