28 Aralık 2014 Pazar

Girişimsel Radyoloji'de Radyofekans Ablasyon Tedavisi

Girişimsel Radyoloji'de Radyofekans Ablasyon TedavisiGirişimsel Radyoloji’de radyofrekansla tümör ablasyonu, uygun kanserli hastalarda, ameliyat kadar başarılı sonuçlar veriyor. İngilizce "Radyofekans Ablation" olarak bilinir.


Uzmanlar, Girişimsel Radyoloji’de uygulanan Radyofrekans Ablasyon Tedavisi”nin, uygun hastalarda; cerrahi, kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi yöntemleri ile birlikte, kanser tedavisinde sıklıkla başvurulan bir yöntem olduğunu belirtiyor ve, özellikle, önceden ameliyat edildiği halde nükseden kanserlerde bazen en iyi seçenek olduğunu vurguluyor.


Radyofrekansla tümör ablasyonu, Girişimsel Radyoloji alanında en çok karaciğer tümörlerinde kullanılıyor. Bazı organ tümörleri (akciğer, karaciğer, böbrek, kemik, meme vb.) içine ultrason veya tomografi kılavuzluğunda ilerlenerek, tümör yakılarak tedavi ediliyor. Ancak tedavinin etkili olabilmesi için hastanın multidisipliner onkolojik değerlendirme ve takibe alınması gerekiyor.


Son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan Girişimsel Radyoloji’nin parçası olan radyofrekansla tümör ablasyonu, ameliyatla kıyaslandığında, 3-5 cm büyüklükteki tümörlerde eşdeğer sonuçlar veriyor. Yöntem, gerek hastalar, gerekse de doktorlar açısından birçok avantaj sunduğundan bazı eski ameliyatların yerini alıyor.


Radyofekans Ablasyon Tedavisi Avantajları• Hastanın narkoz almaması,

• Büyük bir ameliyat kesisi ve yarası olmaması,

• İşlem süresinin kısa olması,

• İşlem sonrası hastanın günlük yaşamına devam edebilmesi,

• Hastanın ciddi bir ağrı-acı hissetmemesi,

• Klasik ameliyata göre daha düşük maliyetli olması.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.