22 Aralık 2014 Pazartesi

Gelişimsel Kalça Displazisi

Gelişimsel Kalça DisplazisiHalk arasında ‘Doğuştan kalça çıkığı’ olarak bilinen bu hastalık ülkemizde yaygın görülmekle beraber kalça ultrasonunun yardımıyla erken teşhis edilebilmektedir. Erken tanı ve tedavi ile de Gelişimsel kalça displazisi (GKD) nin görülme sıklığı her geçen gün azalmaktadır. İngilizce "developmental dysplasia of the hip" olarak bilinir.


‘Doğuştan kalça çıkığı’ ifadesi yanlış bir ifadedir. Her ne kadar genetiğin önemli bir faktör olduğu bilinse de kalça gelişimi doğumdan sonra tamamlanır ve zamanla gelişimini tamamlayamazsa bu hastalık oluşur. Bu yüzden ‘Doğuştan kalça çıkığı’ yerine ‘Gelişimsel kalça displazisi’ ifadesi kullanılmalıdır.Ülkemizde görülme sıklığı 1000 canlı doğumda 1-4 arasındadır. Kızlarda erkeklerden 4-5 kat daha fazla görülür. Sol kalçada ve tek taraflı görülmesi daha sıktır.


Gelişimsel Kalça Displazisi Tanısı


Muayene ve ultrasonla ne kadar erken tanı konulursa tedavi başarısı o kadar yüksektir. Bu yüzden her bebeğe 1. ve 3. aylarında tarama amaçlı kalça ultrasonu yapılmalıdır.


Ultrason ses dalgalarıyla çalışan zararsız bir cihazdır. Kalça ultrasonunu ilk kez Prof. Dr. Reinhard GRAF kullanmıştır. Avusturyalı doktor her yıl ülkemize gelip Türk doktorlara kalça ultrasonu eğitimi vermektedir.

Gelişimsel Kalça Displazisi Tedavisi


Kalça gelişimi açısından kundak kullanımı ve beşiğe sarma son derece zararlıdır. Kundak yeni doğan bebeğin kalça ve dizlerindeki fizyolojik fleksiyon postürünü bozar ve kalça çıkığına yol açar.


Kalça ekleminin en iyi geliştiği pozisyon bacakları kendine doğru çekmiş ve tam ayırmış pozisyondur. Bebeklerin de en rahat ettikleri pozisyon budur. Ayrıca yeni doğan bebekleri 6 ay olana kadar taşırken ata biner tarzda bacakları arasından kaldırarak taşıyıp bacaklarını birleştirmemeye özen gösterilmelidir.


Erken tanı konulduğunda kalçanın durumuna göre bazen çift bez, bazen özel cihazlar takılarak ya da pavlik bandajı adı verilen özel bir bandaja alınarak tedavi edilir.


Çift bez konulması ultrason imkanının olmadığı yerlerde hastalığa karşı iyi bir önlemdir ve zararsızdır. Geç tanı konulduğunda ise vazgeçilmez tedavi cerrahi tedavidir. Ancak hiçbir zaman cerrahi tedavi erken tanı konulmuş olan Gelişimsel kalça displazisi tedavisinin başarısına ulaşamaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.