28 Aralık 2014 Pazar

Gece Körlüğü

Gece KörlüğüGece körlüğü ingilizce "night blindness" olarak bilinir. Toplum içinde tavuk karası olarak tabir edilen gece körlüğü, A vitamini eksikliğinin sebep olduğu bir göz rahatsızlığıdır.

Beyne ulaşan sinirlerin görevlerini yapmamasından meydana gelen rahatsızlık, genetik ve ilerleyici niteliklere bağlıdır.

Kişinin, fazla ışıkta, loş yerlerde, gece ve alacakaranlıkta olması gerektiği gibi görmemesi ile devam eder. Kişi bulanık görerek cisimleri tam seçemez.

Gece körlüğü küçük yaşlarda pek belirgin olmasa bile yaşa bağlı olarak ilerleyen bir rahatsızlıktır. Hücre ölümü bitene kadar sürer. Zaman sonra körlüğe kadar gidebilir.


Gece Körlüğü Nedenleri


Gözün arkasında iki tarz alıcı hücre bulunur. Bunlar koni biçimli ve çomak biçimli hücrelerdir.

Görevi renk ve detayları algılamak olan koni biçimli hücreler gözün ağtabaka merkezine yoğunluk gösterir ve sadece parlak ışık ile uyarılır.

Bu alanın etrafında çomak biçimli hücreler yer alır ve düşük ışıkta dahi cisimlerin görülmesini sağlar.

Çomak hücreler, gece görmeyi meydan getiren rodopsin pigmentini barındırır. Rodopsin ışığa karşı duyarlıdır ve harekete geçtiği zaman geceleri görmeyi sağlar. A vitamini eksikliği gece körlüğünün en büyük sebebidir. Gece körlüğünü diğer bir nedeni ise genetik yatkınlık durumudur.

Gece Körlüğü Belirtileri


Gece körlüğü rahatsızlığının birçok belirtisi vardır. En önemli belirtisi ise karanlık yerlerde net görememektir. İlk başlarda karanlıkta oluşan görme zorluğu belli bir zaman sonra loş ışıkta kendisini gösterir.

Gözün etrafta olan biteni yeteri kadar algılamaması sonucuyla gündüz sağa sola çarpmalar, takılmalar ve düşmeler gibi belirtiler oluşur.

Gece Körlüğü Tedavisi


Gece körlüğü rahatsızlığının teşhis edilebilmesi için göz dibi, göz çevresi ve ERG tetkikleri yapılır.

Göz dibi muayenesi ile retinada yer alan hücre bozulmaları bulunur. Sonra çevresel görmenin hangi derecede daraldığını gösteren görme alanı muayenesi uygulanır. İleri tetkik için ERG yöntemi kullanılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.