28 Aralık 2014 Pazar

Gebelikte Varis

Gebelikte Varis


Gebelikte şikayet edilen durumların biride varislerdir. İngilizce "varicose veins during pregnancy" olarak bilinir. Anne adayları varislerini görünce endişeleri artabilir. Varisler toplar damarlarda kanın göllenmesine bağlı olarak damarların genişleyip yapısının bozulması bundan dolayı cilt altında belirgin bir şekilde görünür hale gelmesidir. Varisler genellikle genetik olarak göze çarpabilir. Ancak kilo artışı ve gebelikte meydana gelen varisler hormonlara ve fiziksel değişikliğe bağlı olabilir.

Bu dönemde varislerin görülme nedenini artan progesteron hormonunun etkisi ile damarların genişlemesi ve ana toplar damar üzerine rahimin baskı nedenleri ile kanın vücudun alt kısımlarında ve özelikle bacakların toplar damar içinde göllenmesidir. Hamilelikle birlikte ortaya çıkan varisler genelikle doğum sonrası küçülür veya tamamen ortadan kaybolur.


Gebelikte Varis İçin Öneriler


gebelikte alınan bazı önlemler varislerin oluşmasını engelleyebilir. Veya mevcut olan şikayetlerin azalmasını sağlayabilir. Bunlar kilo kontrolünün sağlanması kabızlığın önlenmesi uzun süre ayakta kalmak ve hareketsiz kalmaktan kaçınmalı düzenli egzersiz yapmak ve varis çorabı giymektir. Gerekli durumlarda varis ilaçları kullanılabilir çok nadir durumlarda cerrahi işlem tercih edilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.