28 Aralık 2014 Pazar

Gebelikte Kansızlık

Gebelikte Kansızlık


Knsızlık İngilizce de "Anemia in Pregnancy" olarak bilinir. Hamilelikte ortaya çıkan kansızlığın yani aneminin büyük bir bölümü demir eksikliğine bağlı olmakla birlikte bazı durumlarda demir eksikliğinden ziyade folik asit veya B12 vitamin eksikliğine bağlı olarak görülebilir. Anemi çarpıntı baş ağrısı halsizliğe neden olduğu gibi erken doğum riskini artırabilir.

Kan hacminin artması ve bebeğe plesanta yolu ile büyük miktarda demir transfer edilmesi demir eksikliğine bağlı kansızlığın ana nedenini oluşturur. Yüksek oranda demir içeren besinlerin tüketilmesi önerilse de besinlerle alınan demir hamilelikte artan ihtiyacın karşılanması için yetersiz kalabilir. Bu sebepten dolayı ek demir takviyesine ihtiyaç vardır.ÖNERİLER


Demirin hamilelikte bağırsaklar tarafından emilimini artıran besinlerin tüketilmesi demir eksikliğine karşı konulacak en büyük önlemdir. Peki nedir bu demir açısından zengin besinler?

Balık, kırmızı et, tavuk, hindi, brokoli, bürüksel lahanası, domates, patates, yeşil biber, portakal suyu, çilek ve elma gibi demir açısından zengin besinleri örnek verebiliriz.

Diğer yandan demir emilimini azaltan besinler vardır. Bunlarda hamileler tarafından bilinmesi gerekir. Çay, kahve ıspanak, tahıllar ve soya ürünleridir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.