28 Aralık 2014 Pazar

Gebelikte Hemoroid

Gebelikte Hemoroid


Hemoroid yani halk arasında ki adı ile basur kalın bağırsağın son kısmı anüste toplar damarların genişleyerek varis şeklini almasıdır. İngilizce "Hemorrhoids During Pregnancy" olarak bilinir. Gebelikte rahmin ana toplar damar üzerine baskı yapması ve kanın vücudun alt bölümlerinden kalbe ulaşmasının eskisi kadar kolay ve normal olmaması diğer yandan büyüyen rahmin karın içi basınçta artışa yol açması nedeni ile gebelikte hemoroite sık rastlanan bir sorundur. Gebelikte kan hacminin artması ve düz kasları gevşeten progesteron hormonunun artması da hemoroid için beklenen ortamları hazırlar.

Bu sebeplerden dolayı eğer gebelik öncesi hemoroid sorunu yaşayan anne adayları hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bu şikayetlerin artmasına şahit olabilirler. Kronik kabızlık lif yönünden fakir beslenmek yetersiz sıvı ve az su içmek hareket etmemek ve obezite sebep olarak gösterilebilir.

Gebelikte Hemoroid İçin Öneriler


Gebelikte basuru önlemek için öncelikle kilo alımını kontrol altında tutmak gerekiyor. Ayrıca bol sıvı alınmalı lifli gıdalardan zengin olarak bulunan besinler tercih edilmeli ve egzersizler gebelerin yapabileceği şekilde dizayn edilmelidir. Eğer bu tedbirler yetersiz kalırsa kabızlığı önleyici dışkıyı yumuşatıcı ilaçlar doktor kontolünde kullanılabilir. Hemoroiti oluşturan varislerin pıhtı ile tıkanması ile büyük acılar çekilebilir Böyle durumlarda cerrahi işlem gerekebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.