28 Aralık 2014 Pazar

Gebelikte Bilgisayar Kullanmak

Gebelikte Bilgisayar KullanmakGenel olarak öncelikle bu güne kadar yapılan araştırmalarda gebelik döneminde bilgisayar kullanmak düşük riskini artırmadığı ve güvenli olduğu yönündedir. Ama anne adayları bu konuda biraz tedirgin davranmakta ve gebelik boyunca titiz tutumlar sergilemektedir.

Bilgisayar kullanıcılarının çoğunda ense bilek omuz el gibi yerlerin ağrıması şikayetleri yaşanmaktadır. Yine bu kişilerde gözlerde problemler ortaya çıkabilir. Bu durum haliyle gebelik verdiğin ruhsal duruma bağlı olarak stres yaratabilir endişeler yaşanabilir. Bilgisayarın olumsuz etkileri saptanmamış olmakla birlikte konunun yeni ve yaygın olması önlem almayı uygun kılar. Bilgisayar kullanan hamileler hem x ışınlarından hemde emadan korunmak için ekrandan en az bir kol boyu uzakta durup bu şekilde çalışmaları önerilebilir. Bu mesafe yaklaşık 50 cm kadardır. EMA ile radyosyon gücü 50 cm den sonra kaybolmaktadır.


Ne Yapmalı


Bilgisayarla çalışırken buna bağlı olarak ortaya çıkan psikolojik ve fiyolojik stres uygun şekilde ayarlanan mesai ve çalışma saatleri molalar bunun etkisini azaltabilir.Bunların yanında çalışma ortamı masanın duruşu ve ortamda bulunan güneş ışığıda çalışmayı etkileyen faktörlerdir.

Sonuç olarak bütün bu bilimsel verilerin ışığında meslekleri gereği bilgisayar kullanmak zorunda kalan anne adaylarının yukarda sayılan önlemleri almaları şartıyla güvenli bir şekilde bilgisayar kullanabilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.