28 Aralık 2014 Pazar

Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme


Anne karnındaki bebeğin yeterli ve uygun beslenmesi hepimizin bildiği gibi çok önemlidir. Bebeğin zeka gelişiminin dörtte üçü anne karnında olduğu göz önüne alınınca beslenmenin ne derece önemli olduğu da ortadır. Anne adayı bu dönemde diyet yapmaktan kaçınmalıdır. Onun yerine yeterli ve dengeli beslenerek planlı hareket ederek fiziksel aktivesini uygun düzeyde tutarak hem bebeğinin gelişimine katkıda bulunur hem bebeğinin gelişiminde katkıda bulunur hem de sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirir. 


Bu dönemde tüm gruplardan yeterli olacak şekilde beslenmeye özen gösterilmelidir. Gün içinde et gurubu süt grubu ekmek grubu sebze meyve ve yağ grubundan yeterli olacak şekilde planlanmış bir beslenme programı izlenmelidir. Böylece hamilelik döneminde artan besin öğesi gereksinimi en kolay ve zahmetsiz yoldan karşılanabilir.

Hamilelikte Ne Kadar Yemek Yenmeli


Hamilelikte iki kişilik yemek yemek doğru değildir. Genelde toplumumuzda anne adayına bebek beklediği için iki kişilik beslenmesi gerektiği söyleniyor hatta bununla da kalmayıp anneyi daha fazla yemeğe daha zorlayabiliyor. Bu durumda eğer anne tecrübeli ve yeteri kadar bilinçli değilse gebelik boyunca istenmeyen kilo kazanımı söz konusu oluyor. Bu kilo alımı 20 hatta 30 kiloya dek uzanabiliyor. Bunun sonucu olarak da daha zor bir doğum ve doğum sonrası da annenin mutsuz olması ve eski formuna dönmekte zorlanması maalesef üzücü oluyor.

Gebelikte demir kalsiyum çinko folik asit b12 vitamini a vitamini d vitamini ve c vitamini ağırlıklı beslenmek gerekiyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.